Manapság könnyen töltheted a telefonod vagy laptopod, akár publikus helyeken is. A legtöbb kávézóban, étteremben, iskolában, munkahelyeden is fel tudod frissíteni az energiaforrásait. Azonban adódnak alkalmak, amikor erre nincs lehetőség, ilyenkor takarékoskodnod kell. Megmutatjuk hogyan.
Tény: az eszközöd akkumulátorában fix mértékű nafta van, megnövelni a kapacitását nem tudod. Kérdezd csak meg Teslát, ha nem hiszed. Ebből egyenesen következik, hogy a fogyasztást kell csökkentsd, ha azt szeretnéd, hogy tovább bírja egy töltéssel. Pontosan ugyanúgy, mint amikor a lámpákat kapcsolod le a lakásban. Ezt már eddig is tudhattad – csak azt nem, hogy mennyi minden kikapcsolható.
Kézenfekvő, hogy a kijelző a legnagyobb energiahabzsoló. A legegyszerűbb, ha visszavesszük a fényerejét, és amikor nincs rá szükséged kapcsold ki. Az automatikus kikapcsolást is érdemes a legrövidebb időre állítani. Minél rámenősebben kerülöd a kijelző használatát, annál több energiát spórolsz. Ha nagyon kevés van a tankban, akkor kapcsold ki kézileg, ne bízd magad az automatikára.
Másik nagy ellenséged pirosan villogó akkujelzésnél a GPS és a valós idejű navigáció, amely igen kitartóan csökkeni a töltöttségi szintet. Egyszerre terhelik a CPU-t és a rádió/vevő-egységet, így ha nincsen már sok az akkumulátorban, akkor ezt is érdemes is kikapcsolni. Ugyanígy a WiFi, Bluetooth, 2G/3G/4G és a NFC (near-field communication) alkalmazása is drasztikusan csökkenti azt a bizonyos százalékot.
Furcsán hangzik, de a multitaskingról is érdemes lemondanod. Minél több alkalmazást futtatsz egyszerre, annál több energiafeltévelre sarkallod a CPU-t és a RAM-ot. Mikor nincs előtérben egy program, akkor is van erőforrás-igénye.
Az eddigi tippek érvényesek voltak tabletekre, okostelefonokra és laptopokra egyaránt. A hordozható számítógépeden viszont ennél jóval mélyebben bele tudsz bújni az energiafelhasználás rejtelmeibe. Ki tudod kapcsolni a háttérvilágítást a billentyűzeteden, a FireWire portokat, webkamerát, optikai meghajtód. Egyenként nem dobnak sokat a latba, de együtt látványosan sokat érnek. Ezen eszközöket az Eszközkezelőben tudod ki- vagy bekapcsolni. Elérhető a Start menüből, az „Eszközkezelő” kifejezés begépelésével, vagy a Sajátgép tulajdonságain belülről.
Ejtsünk néhány szót a szoftveres oldalról is. Ha alacsonyan állsz töltésügyileg, érdemes minden nem szükséges folyamatot felfüggesztened: legyen az szoftverfrissítés, nyomtató és szkenner programok, felhő-alapú tárolási helyek szinkronizációja vagy bármi más. Hogy ezeket leállíthasd a Feladatkezelőre lesz szükséged. Ezt szintén a Start menüben ezen kifejezés begépelésével, vagy a tálcán való jobb egér gomb kattintással éred el. Bármely folyamatot megszüntethetsz, amelyről úgy gondolod, hogy jelenleg nincsen rá szükséged. Különösképp amelyek nevében szerepel az Acer, Apple, Dell, Google, HP, stb. kifejezés. Ezek kisegítőprogramok, nélkülözhetőek. A Microsoft kifejezés viszont valamely Windows komponensre utal, így azokat ne zargasd. Érdemes ezt eljátszani nem éles helyzetben, hogy amikor számít, akkor gyorsan és stressz-mentesen tudj cselekedni. A „kilőtt” programok egy újraindítás után újra megjelennek. Amennyiben véglegesen le kívánod őket tiltani, akkor az „msconfig.exe” a Te barátod.
Miután hardveresen és szoftveresen is gatyába ráztad az eszközöd érdemes egy akkumulátor újrakalibrálást is végrehajtanod, hogy biztosan a teljes elérhető kapacitáson tudd használni azt.