➟ Várunk újra: január 2-tól, hétköznapi nyitvatartás szerint várunk József körúti szaküzletünkben és szervizünkben. 

Windows 10: Ingyenes, multiplatform és jövőbe mutató

Windows 10: Ingyenes, multiplatform és jövőbe mutató

A Microsoft több tucat újdonsággal lepett meg minket a tegnap megrendezett Windows 10 bemutató konferencián, melyek egy része lazán kapcsolódik csak az operációs rendszerhez. Az új böngészőtől kezdve a PC játékok új horizontra emelésén keresztül egészen új hardverekig mindent ránk zúdítottak tegnap Redmondban. És ráadásul nem is kell sokáig várnod, ha ki szeretnéd próbálni: rögtön az amerikai Super Bowl NFL kupa után, jövő héten érkezik az új Consumer Preview.

Ugye múlt év végén a Technical Preview-et láthattuk, ami elsősorban a fejlesztőket és a céges rendszergazdákat célozta, most pedig itt a Consumer Preview, ami a Windows-t hétköznapi rendszerként használóknak, a nagy többségnek szól. És most lássuk a 10 legnagyobb horderejű bejelentést tegnapról!

1. EGY AJÁNLAT, AMIT NEM TUDSZ VISSZAUTASÍTANI

Mielőtt fejest ugranánk a Windows 10 képességeibe, beszéljünk arról, ami talán még fontosabb: az árról. Hiszed vagy sem, a Windows 10 abszolúte ingyenes lesz! Feltéve akkor, ha jelenleg is rendelkezel Windows 7 vagy Windows 8.1 operációs rendszerrel. Abban az esetben kapod meg ingyenesen az új operációs rendszert, ha a megjelenés után (ami 2015 kora őszére tehető) egy éven belül váltasz arra.

Ezt az árat semmi nem tudja felülmúlni. És ha frissítesz, akkor természetesen továbbra is jogosult leszel az eszközöd frissítéseire, ami azt jelenti, hogy a Windows 7-es laptopodhoz is meg fogod kapni a Windows 10-es drivereket és frissítéseket. A frissítéshez Windows 7 SP1 vagy Windows 8.1 szükséges, tehát natúr (sima, service pack nélküli W7 és W8) rendszereket nem lehet majd frissíteni.

Windows 10: Ingyenes, multiplatform és jövőbe mutató

2. JÖN PC-RE A CORTANA

A Microsoft saját személyi asszisztense a Cortana, amelyet a Windows Phone-t használók már ismerhetnek korábbról. Leginkább az iPhone-okon megtalálható Siri-hez lehet hasonlítani. A különbség annyi, hogy míg a Siri egy applikáció, a Cortana inkább platformnak tekinthető. A Windows 10 legmélyebb szintjeire lett integrálva. Helyet kapott rögtön a Start menü mellett és a vadonatúj Spartan böngésző szerves részét is képezi.

Beszélhetsz hozzá a saját hangodon és gépelve is kérdezhetsz tőle: „Kell-e esernyőt vigyek holnap?”, „Dugó van a belvárosban?”. De nem csak a weben tud információt keresni, hanem a gépeden is: „Mutass képeket nekem múlt nyárról!” vagy „Keress nekem PowerPoint fájlokat a múlt hétvégi eseményről.” Nos, ez elég hasznosnak tűnik.

3. PROJECT SPARTAN

A Spartan böngésző egy alapjaitól teljesen újraalkotott böngésző, ami a Windows 10-el jelenik meg és abszolúte, de semmi köze az Internet Explorerhez. Lehet vele annotálni (jegyzeteket hagyni weboldalon), támogatja az Olvasó Módot (képek, hirdetések és sallang nélkülivé konvertálja az adott weboldalt) és kereszt-szinkronizál. Ha Windows 10-es táblagéped vagy okos telefonod van, akkor a könyvjelzőidet, megnyitott weboldalakat, de még azon belül is az utolsó olvasási pozíciót is átviszi az összes eszközre.

Amire pedig senki nem számított: támogatni fogja a Chrome bővítményeit. Bármilyen bővítményt is használj Chrome-on, fogod tudni futtatni a Spartanban is.

4. A PC JÁTÉK ÚJ DIMENZIÓI

Sok évnyi hanyagoltság után a Microsoft újra mosolyt csalt a játékosok arcára a tegnapi eseményen. A Windows 10-be beépített saját eszköz kerül, amivel képernyőmentéseket és rövid, 30 másodperces videókat tudunk készíteni. Ez az eszköz megkapja a Windows Logó + G billentyűkombinációt, a képen épp a klip szerkesztés látható.

Még fontosabb azonban, hogy körvonalazódni látszik a DirectX 12 működési elve, ami az AMD Mantle API-jához hasonlóan fog szebb és gyorsabban futó PC játékokat eredményezni. Üröm az örömben, hogy míg a Mantle-képes kártyák és játékok már elérhetőek, addig a DirectX 12-re várnunk kell egészen év végéig. De érdemes, hiszen nem csak gyorsít a játékokon, hanem a játék közbeni energiahasználatot is csökkenteni fogja.

5. XBOX ONE STREAM

A Windows 10 játékosokat célzó legütősebb újításáról még nem is beszéltünk. Ha van otthon Xbox One konzolod, akkor arról át tudod küldeni a képet a PC-d kijelzőjére, és tudod használni annak egerét és billentyűzetét a játékhoz. Ha épp foglalt a nappaliban a TV, akkor csak beülsz a Windows 10-es PC elé és már játszhatsz is. Továbbá egy továbbfejlesztett Xbox applikáció is bekerül a Windows 10-be, amin csetelhetsz éppen játékban lévő (és Xbox előtt ülő) haveroddal, megnézheted a játékban elért eredményeid (achievments) és a mások által készített kis játékbeli videókat.

Hova tovább, ha több-platformos játékkal játszol, tehát ami megjelent PC-re és Xbox-ra is, akkor lehetőség lesz együtt való játékra is. Ez utóbbi elég feltételes módban van, hiszen általában eltérnek egymástól a különböző verziók.

6. JÖN A WINDOWS 10 A TELEFONODRA IS

A Windows 10-et az alapoktól tervezték újra, hogy minden méretű eszközön egységes élményt nyújtson. A Windows 10-ben lévő Notification Center például minden W10-es eszközről kapja az értesítéseket, amelyeket összesítve láthatsz bármelyiken is nyitod meg. Ha pedig kitörlöd őket, akkor mindegyikről egyszerre eltűnnek. Bemutatták az Office telefonokra szánt változatát is, amivel bárhol belejavíthatsz egy doksiba és továbbküldheted azt, nem kell hozzá a géped előtt ülnöd.

7. UNIVERZÁLIS OFFICE APPLIKÁCIÓ

Az Office irodai szoftvercsomag mára egészen más, mint ahogyan az az emlékezetedben él. Az Office 365 drasztikus változása már a múlt évben elkezdődött, de a Windows 10-el teljesen platform-függetlenné válik, magyarán ugyanaz a program fogad a laptopodon, a táblagépeden és az okos telefonodon is. A szerkesztett, küldött és kapott doksikat a OneDrive tárhelyen tárolja, amelyet szintén kereszt-szinkronizál az Office.

8. WINDOWS HOLOGRAPHIC

Ha létezik nem várt bejelentés, akkor ez volt az. A Microsoft határozott lépést tett a kiterjesztett valóság felé az új holografikus kezdeményezésével, ami hasznos és fontos információkkal lát el minket, mindezt a fizikális világ felé vetítve. Kicsit olyan, mint egy robosztus Google Glass.

A Windows Holografika három fő részből áll: HoloLens, egy vezetékmentes headset-szemüveg, amiben saját CPU, GPU és HPU (holographic processing unit) található. A második tényező a Windows 10-ben engedélyezhető 3D támogatás, a harmadik pedig a HoloStudio, amivel saját hologramokat is létrehozhatunk. A holografika támogatni fogja a PC játékokat is, amit legjobban a nappaliban játszható Minecrafttal prezenáltak, de könnyen el tudok képzelni egy Battlefield 4-es csatatérré átalakuló konyhát is.

9. SURFACE HUB

Egy újabb nem várt fordulat a Surface Hub bejelentése, ami egy 84 colos, 4K felbontású érintőpanelre épült irodai munkát megkönnyítő eszköz. Alapvetően a legnagyobb táblagép, amit a valaha láttál. Belezsúfoltak minden létező technológiát, amit el tudsz képzelni: Bluetooth, Wifi, mozgásérzékelők, kamera, mikrofon, természetesen mindegyikből a legújabbat és a legjobbat. Ennyire könnyen webes értekezletet még nem tartott cég, mint ezzel.

10. CONTINUUM

A Windows 10 legújabb előzetes változatában bemutatták a PC-mód és a táblagép mód közti váltást, amit Continuum-nak, azaz folyamatosságnak neveztek el. Lényegében arról beszélünk, ha lecsatlakoztatod a táblagéped a dokkolóról (aminek van billentyűzete), akkor a jobb alsó sarokban felugrik egy kis ablak, hogy át szeretnél-e váltani táblagép módra? Rányomsz az igenre, és az ikonok megnőnek, az eddig ablakban futó applikációk teljes képernyőre váltanak, magyarán minden az érintéshez szükséges méretet és formát ölt. Ha visszapattintod a gépet a dokkolóra, akkor újra felteszi a kérdést: ki szeretnél lépni a táblagép módból? Rányomsz az igenre, és visszatér a hagyományos asztal.

PRÓBÁLD KI TE IS!

A Windows 10 Technical Preview múlt év ősztől letölthető, ami azóta számtalan frissítést kapott. A tegnapi bemutatón demózott Consumer Preview jövő héttől válik elérhetővé és letölthetővé. Aki a Techical Preview-et telepítette, az Windows Update-n keresztül tud frissíteni, továbbá elérhetővé válnak majd a letölthető ISO fájlok is.

A Windows Insider programra itt tudsz jelentkezni, ami ingyenes, ahogyan a Windows 10 kipróbálása is. Fontos momentum, hogy a Consumer Preview megjelenésével változik a Windows 10 felhasználói szabályzata, ami többek között tartalmazza azt is, hogy jelentősen kevesebb információt gyűjt mostantól a Microsoft – amelyet természetesen eddig is fejlesztési célokból gyűjtöttek.

blogunk ajánlása

A blog alapítója
Malatidesz Zsolt
Malatidesz Zsolt
laptopszaki.hu
Üdv a Laptopszaki.hu blogban!

Mi vagyunk a Laptopszaki, egy segítőkész és gyors laptop szerviz és laptop alkatrész webshop/szaküzlet, kiemelkedően rugalmas és segítőkész ügyfélszolgálattal. Azért hoztam létre ezt a blogot, hogy a 11 éves szakmai tapasztalatunkat megosztva segítünk azoknak a laptop tulajdonosoknak, akik szeretnének gyors, megbízható és biztonságos laptopot.

Ne maradj le Te sem a legjobb laptopos cikkekről, kövess minket Facebookon és iratkozz fel a hírlevelünkre.

Ha laptop alkatrészre van szükséged, irány a webshop főoldala, kattints ide.