A Microsoft nem akart lemaradni, nem csak az operációs rendszerek csatájában, hanem a technika más, feltörekvő ágaiban sem. Korábban azt írtuk, 2015 a Windows 10 éve lesz. Kezd úgy kinézni a helyzet, hogy a inkább Microsoft-é. A szerdai bemutatón egy tucat technikai újítást zsúfoltak bele 2 órába, a legmeglepőbb és a fantáziánkat leginkább megmozgató azonban a HoloLens volt.
Az amerikai PC World újságírója az alábbi szavakkal írta le a HoloLens nyújtotta élményt:
„Tegnap a Marson jártam. Lenézek és rozsdás színben tündöklő homokot látok a lábam alatt. Ha megfordulok sziklák és sivatag nyújtózik a horizonton. Ha a valós életben előre lépek, akkor új tereptárgyakat látok, amelyeket tanulmányozhatok, ha leguggolok.
És ez azután történt, hogy a Minecraft-ban egy lyukat vájtam a falba és egy új labirintust fedeztem fel. Ezután pedig egy mérnök segítségével sikerült villanykapcsolót cserélni, aki a levegőbe rajzolt nyilakkal mutatta mit és hova kell tegyek.”
ISMERD MEG A HOLOLENS-ET
Íme a HoloLens, ami a Microsoft Holografika fő alkotóeleme, és egyik fő attrakciója az idei bejelentéseknek. Egy olyan projekt részeként készül immáron 7 éve a HoloLens, amely az emberek a gépekkel való interakciójának megváltoztatására tesz kísérletet. A projekt vezetője Alex Kipman, aki mögött az egész Microsoft Research csapat áll. A fejlesztést még a Microsoft Kinect-el együtt kezdték el, ami 2010-ben jelent meg és karácsonykor az egyik legkelendőbb konzol-kiegészítő volt.
A HoloLens-et a Microsoft látogatói központjának legmélyén, hétpecsétes titokként mutatták be az újságíróknak, akiknek megtiltották, hogy bármiféle kép- és hangalkotásra eszközt bevigyenek. Így csak a YouTube-on lévő, lenti videóra és a képzeletünkre hagyatkozhatunk. Annyi biztos azonban, hogy mindenki tátott szájjal jött ki az előadásról.
NEM A GOOGLE GLASS MÁSOLAT
Sem kívülről, sem belülről nem hasonlít a Google szemüvegére a HoloLens. Kívülről egy hatalmas árnyékolóval van takarva a szemed, amitől leginkább egy Daft Punk énekesre hasonlítasz, ha felveszed. Belül pedig az Intel még ki nem adott Cherry Bay Atom processzora dolgozik, ami 2015-ben fog kerülni egyes táblagépekbe. A HoloLens-nek saját CPU-ja, GPU-ja és HPU-ja (holographic processing unit) van, lényegében egy kisebb számítógépet veszel a fejedre vele.
Ezen kívül jóval robosztusabb eszköz, kicsit inkább a Facebook által megvásárolt Oculus Rift-re hasonlít. A különbség az, hogy míg az Oculus Rift virtuális valóságba helyez téged, addig a HoloLens-el a valós teret látod, amire rávetít tárgyakat, paneleket, feliratokat és gyakorlatilag bármit a HoloLens.
BECSAPJA AZ AGYAD ÉS NEM IS
Az emberi látás alapvetően is átveréssel működik, hiszen azt látjuk, amit az szemünk küld az agyunkban található érzékelő receptoroknak. Ha átverést lát a szemünk, azt is valódinak fogjuk hinni. És pontosan erre épít a HoloLens, csak úgy, mint ahogy a vicces oldalakon található „képátverések” is. Elhiteti az agyaddal, hogy a valóságot látod, hogy valóban a föld felett másfél méterrel lebeg egy panel, amin képet keresel az interneten, vagy hogy valóban ott van a nappalidban a MineCraft-ban alkotott várad, esetleg pedig azt is, hogy édesapáddal hologram-csevegve szereled a csapot a fürdőszobában, ahogy ő mutatja hova kell rakd az U-alakú csövet.
NEM SZOKVÁNYOS
Nem láttál ehhez hasonlót, ahogyan más sem. Nem egy egeret fogsz, és nem a billentyűket nyomogatod. A kezed mozgásával, azzal való gesztikulációval irányítod a körülötted lévő kiterjesztett valóságban lévő tárgyakat.
A HoloLens tudja továbbá, hogy éppen hol vagy. Ha egy, a kiterjesztett valóságban lévő tárgyat körbe akarsz sétálni, megvizsgálni, akkor ezt meg tudod tenni. Le tudsz hozzá térdelni, a kezedbe venni. A súlyát nyilvánvalóan nem fogod érezni, de forgatva meg tudod nézni minden centijét. Ezt úgy éri el a HoloLens, hogy folyamatosan szkenneli a körülötted található teret, annak változását pedig valós időben számolja, így folyamatos, „valóság-szerű” érzetben van részed.
NEM CSAK KOCKÁKNAK
A HoloLens használata meglepően egyszerű, ha hihetünk a Microsoft rendezvényén járt újságíróknak. Nem csak számítógépguruknak szánják, sőt: úgy tervezik, hogy bárki, akár nagymamánk is tudja használni. Továbbá a Google Glass-al ellentétben nem kültéri, hanem beltéri használatra tervezik. A Google Glass utcán való hordásából eredő incidensek – a „glasshole-effektus” – így elkerülhetőek, és inkább kollégáinkkal, barátainkkal és családunkkal oszthatjuk meg az élményt. Meg persze a térbeli pozíciód meghatározására is bizonyára a belső tér alkalmasabb, ám arról mélyen hallgattak a fejlesztők, hogy mekkora szobában működik még megbízhatóan a HoloLens. Mindenesetre nagy reményekkel várjuk az őszi megjelenését!