Az Apple mindig is híres volt a merész ötleteiről, forradalmi újításairól és ezúttal sem kellett csalódjunk. Tudjuk, jelentősen kisebb az Apple felhasználók tábora, azonban érdemes szót ejteni, figyelembe véve a laptop gyártók (Acer, HP, Lenovo és a többiek) reakcióit az Apple korábbi húzásaira – nem egyszer követték az Apple által diktált trendet. A vadonatúj MacBook-al első hallásra egészen eszement ötlettel állt elő az almás cég: a kötelező fülhallgató jack-en kívül egyetlen egy csatlakozó van a gépen, egy USB 3.1 Type-C. Egy huszárvágással már 2008-ban is megfelezték a MacBook Air portjait, akkor az USB 2.0 porton kívül egyedül a micro-DVI került a gépre, hogy külső monitorra köthessük.
Az USB 3.1 csatlakozó aduász: a pendriveon és a külső merevlemezen kívül töltésre és kép- illetve hangátvitelre is használható. Nem csak használható, hanem ezt is muszáj, hiszen más nincs. Az USB 3.1 elméletileg az igazán combos, 10 Gbps (gigabit másodpercenként) sebesség elérésére képes, ami pontosan kétszer gyorsabb mint az USB 3.0 elméleti maximuma. Mindemellett pedig az USB 3.1 csatlakozó teljesen szimmetrikus, így nem tudod rosszul bedugni.
A kérdés természetesen felmerül, miért döntött úgy az almás cég, hogy egyetlen csatlakozó elég lesz annak, aki az új 12”-os MacBook-ot fogja venni? A válasz egészen egyszerű, a helyhiány miatt. Az új MacBook mindösszesen 13.1 milliméter széles, a ventilátor mentes (Core M processzor, hello!) ház belsejében pedig a tér jelentős részét betöltő akkumulátor foglal helyet. Mindemellett az USB 3.1 képes 100W töltés átvitelére, támogatja a DisplayPort, VGA és HDMI szabványokat és az Ethernet protokolokat. Kellő átalakítóval bármivé válhat az USB 3.1 port, íme pár dolog, amit érdemes még róla tudnod.
AZ USB 3.1 VISSZAFELE KOMPATIBILIS
Ez azt jelenti, hogy bármilyen USB 2.0 vagy 3.0 eszköz képes lesz átalakítóval kommunikálni az USB 3.1 csatlakozóval. A géphez egyébként egyetlen átalakítót adnak gyárilag, ami a töltőt köti össze a géppel. Minden más átalakítót meg kell vásárolni.
NINCSENEK MÉG USB 3.1 ESZKÖZÖK
FRISSÍTÉS:
Cikkünk írásakor még tényleg nem voltak jellemző az USB 3.1-es szabványt használó eszközök, mostanra azonban már az USB 3.2 is egészen elterjedtnek számít.
KORÁBBAN ÍRTUK:
Az USB 3.1 vezérlő chipset még fejlesztés és tesztelés alatt áll, hónapok telhetnek el, mire néhány eszköz megjelenik. Átalakító nélkül nem lehetséges csatlakoztatni semmilyen régebbi eszközt, így marad a kivárás vagy az átalakítók. Egyedüli eszközök, amelyek már rendelkeznek USB 3.1 porttal, a pendrive-ok, de ezekre sem számítanánk, hogy a közeljövőben akciósak lesznek. Egyedül a LaCie nevű gyártó jelentett be egy külső HDD-t, de a valóságban az is USB 3.0-as, csupán USB 3.1 porttal is felszerelték (magyarán a sebességek USB 3.0-sak).
NE INTS MÉG BÚCSÚT A THUNDERBOLTNAK
2008-ban, a FireWire helyét felváltó Thunderbolt-ot harangozta be az Apple mint a mindentudó, USB-verő technológiát. Azóta eltelt néhány év, és az USB él és virul, miközben a Thunderbolt-ot egy igazán szűk réteg használja. Ennek oka nem meglepő, hiszen hiába tudta a Thunderbolt már 7 évvel ezelőtt a 10 Gbps sebességet, a technológia robosztus és drága volt, míg az USB olcsó és egyszerű. Ez ma sincs másként, így a Thunderbolt elköszön a MacBook-tól. A MacBook Pro-ban és az iMac-ekben természetesen továbbra is megtalálható, ráadásul a frissített verzió, a 20 Gbps sebességre képes Thunderbolt 2.
Az USB sebességek elméleti összehasonlítása:
USB 1.1-el 9 óráig, az USB 2.0-vel 14 percig, az USB 3.1-el 35 másodpercig tart egy 25 GB-os film másolása.
A valóságban természetesen eltérőek az adatok, ami függ mindkét eszköztől
SZÜKSÉGED LESZ EGY ELOSZTÓRA
Ha éppen töltésre használjuk az egyetlen USB 3.1 portot, akkor nem marad szabad csatlakozó. Ahhoz, hogy ilyenkor is ráköthessük kijelzőre vagy külső HDD-re kell egy elosztó. Az Apple természetesen felkészült, és már van is egy hármas elosztójuk. Egy egyszerű USB 3.1 – USB 3.0 átalakító 19 dollár, a töltőkábel (ami jár a géphez) 29 dollár. Az AV Digital Multiport adaptert 79 dollárért árulják, ami az USB 3.1-ből képes egy újabb USB 3.1-et, egy USB 3.0-át és egy 1080p felbontás és hang átvitelére képes HDMI portot varázsolni.
ENNÉL MÉG GYORSABB LESZ
Az USB Implementers Forum korábban képes volt elérni tisztán réz használatával a 20 Gbps sebességet, így bíznak benne, hogy az USB 3.1 technológiának még nem érték el a felső határát. Így pedig a most bemutatkozó Thunderbolt 2-vel kerülnének egy ligába. Erre szükség is lehet, hiszen már egészen közel van a 4K video használat elterjedése, amihez biztosan szükség lesz a sávszélességre. Addig is fontosabb dolgokkal vannak elfoglalva, mint például minél több gyártót meggyőzni arról, hogy felejtse el a töltőit, és használják az USB 3.1-et töltőként. Mint írtuk, képes 100W-ig tölteni, ami a manapság kapható laptopok több, mint 90%-ának elég.
MI A KÖVETKEZŐ?
Hogyan fognak vajon reagálni a népszerűbb laptop gyártók a prémium kategória királyának lépésére? Mikor fogunk Acer, HP és Lenovo laptopokon egyáltalán USB 3.1 csatlakozót látni? Erre tudunk válaszolni, 2015 végén már ilyen gépek kerülnek a polcokra. Azonban azt kötve hisszük, hogy követnék az Apple-t, és egyetlen csatlakozóval dobnák piacra az új gépeket.