A laptop érintőpadja kétségkívül nagyszerű találmány, de be kell látnunk, hogy ügyetlenebb eszköz, mint egy egér. Ha gyakran használsz egeret a laptopoddal, akkor Te is biztosan találkoztál már a problémával, amikor összeakad az érintőpad és az egér. Vagy elég csak a gépeléskor a lógó ingujjra, esetleg a véletlenül megnyomott touchpad gombokra gondolni.
Sokszor jönne jól, ha ki tudnád kapcsolni a touchpad-ot, így ma megmutatjuk hogyan kell csinálni.
Az univerzális módszer
Mielőtt kitérnénk a gyártó specifikus módszerekre, megmutatjuk a legegyszerűbb módját, hogyan tudod kikapcsolni a touchpad-et. A Windows eszközkezelőjében mindössze pár kattintás, ám vigyázz, mert a beállítást megjegyzi a géped, és ha nincs épp bedugva USB-s egér, akkor is kikapcsolva hagyja az érintőpadot!
Touchpad kikapcsolása eszközkezelőn keresztül:
1. Nyisd meg a Start menüt
2. A keresősávba másold be: „devmgmt.msc” majd válaszd ki az egyetlen találatot
3. A megjelent ablakban keresd meg az „Egér vagy egyéb mutatóeszköz” kategóriát (ABC sorrendben van a lista)
4. Nyisd ki a kategóriát a nyíllal
5. Válaszd ki a touchpad-et, kattints jobb egér gombbal az elemen és válaszd a „Tiltás” opciót
Már készen is vagy. Újraindítás sem kell hozzá, azonnal letiltottad a touchpadet. Visszakapcsolni ugyanezen a módon tudod, annyi különbséggel, hogy az 5-ös pontban az „Engedélyezés” opciót kell választanod majd.
Az Eszközkezelőben lehet a legegyszerűbben letiltani bármilyen hardvert, többek közt az érintőpadot is
(kattintásra nagy méretben nyílik)
A módszer ugyanúgy működik Windows 7-től fogva az összes Microsoft operációs rendszeren. Ha esetleg elfeledkeznél arról, hogy letiltottad a touchpad-et és nem vittél magaddal egeret, akkor is vissza tudod kapcsolni, de ehhez ismerned kell a Windows billentyűkombinációit (vagy kölcsön kell kérned egy egeret erre az időre).
Gyártóspecifikus illesztőprogramok beszerzése
A touchpad működéséhez szükséges szoftvert a modern operációs rendszerek még a használat előtt készre telepítik, szóval neked nem kell emiatt aggódnod. Ha nincs különleges igényed, lépj a következő címhez, ha viszont részletesebben érdekel a téma, olvass tovább.
Legyen bármilyen típusú laptopod, 99%-ig biztos, hogy Synaptics vagy Elantech gyártmányú touchpad van benne. Szinte minden laptopgyártó kínál a touchpad személyreszabásához egyedi segédprogramot. Ezt a gyártó oldalának felkeresésével tudod letölteni, illetve sok esetben megtalálható a laptophoz kapott telepítő lemezek egyikén is (ám a legújabb verziót minden esetben az internetről fogod tudni letölteni).
A Windows 10/11 esetén két lehetőséget is láthatsz. Azt, hogy a Te laptopodban melyik fajta van (PS/2, SMBus vagy I2C típusú touchpad), azt az AIDA64-el tudod megnézni. Ám gyorsabb és egyszerűbb megoldás mindkét csomagot letölteni, és megpróbálni telepíteni. Csak az fog feltelepülni, amelyik tartalmazza a Te laptopodhoz megfelelő illesztőprogramokat. Ezt követően nyugodtan törölheted a letöltött fájlokat.
Ha Elantech típusú touchpad van a laptopodban, akkor azt csak és kizárólag a laptopod gyártójának weboldaláról tudod letölteni, vagy a géphez kapott lemezen találod meg.
Synaptics vagy Elantech touchpad kikapcsolása
Ha sikeresen feltelepítetted az illesztőprogramot (vagy már eleve fel volt telepítve), akkor ideje rátérni a kikapcsolásra.
Synaptics touchpad kikapcsolása:
1. Nyisd meg a Start menüt
2. A keresősávba kezd el írni: „egér”, majd válaszd az „Egérbeállítások módosítása” opciót
3. A megjelenő ablak utolsó fülén a „Device settings” fülre navigálj
4. A listában megtalálod a laptopod touchpad-jét, amelyet kiválasztva, majd a „Disable” gombra kattintva tudsz kikapcsolni
5. Az OK vagy Alkalmaz gomb megnyomásával lép életbe a változtatás (újraindítás nem szükséges)
Visszakapcsoláshoz ugyanezt a folyamatsort kövesd, csupán a 4-es pontban az „Enable” opciót kell majd választanod.
A Vezérlőpulton keresztül is megtalálhatod az Egér beállításait, ahol könnyen kikapcsolható az érintőpad
(kattintásra nagy méretben nyílik)
Elantech touchpad kikapcsolása:
1. Nyisd meg a Start menüt
2. A keresősávba kezd el írni: „egér”, majd válaszd az „Egérbeállítások módosítása” opciót
3. A megjelenő ablak utolsó fülén a „ELAN smart pad” (vagy „Elantech touchpad”) fülre navigálj
4. A listában megtalálod a laptopod touchpad-jét, amelyet kiválasztva, majd az „Eszköz leállítása” gombra kattintva tudsz kikapcsolni
5. Az OK vagy Alkalmaz gomb megnyomásával lép életbe a változtatás (újraindítás nem szükséges)
Visszakapcsoláshoz ugyanezt a folyamatsort kövesd, csupán a 4-es pontban az „Eszköz bekapcsolása” opciót kell majd választanod.
Futottak még rovat
Természetesen ahogy gyártó, annyi megoldás. A HP ProBook laptopok esetén például elég gyakori a touchpad bal felső sarkában található, fehéren világító pötty, amelyet duplán megnyomva azonnal ki- vagy bekapcsolni tudod az érintőpadot.
A Lenovo ThinkPad szériája ezzel szemben egyből két, egeret helyettesítő eszközt is felvonultat: egy hagyományos touchpad-et és egy trackpoint-ot is. Ez utóbbi a piros pöcök amit a G, B és H betűk fognak közre.
Ha még mindig nem működik: Laptopszaki
Nem kizárt, hogy véletlenül rátenyereltél a billentyűzet egyik funkciógomjára (F1-F12), amivel kikapcsoltad véletlenül a touchpad-et – bővebben: Tippek-trükkök: Segítség, nem működik a touchpad! –, ám ha az sem segít, akkor ideje behoznod hozzánk a laptopod.
Számtalan oka lehet a nem, vagy hibásan működő touchpad-nak. Ezen a ponton érdemes behoznod hozzánk a laptopot, hiszen minden valószínűség szerint fizikai probléma van a háttérben. Szakszervizünkben foglalkozunk a laptop touchpad hardveres hibáinak elhárításával.
A szervizünkben a bevizsgálás minden esetben ingyenes, akkor is, ha nem kéred a javítást. Miután szervizes kollégáink feltárták a hibát, értesítünk a hibáról/hibákról, amit találtunk, és tájékoztatunk a javítás költségeiről.
További cikkeink touchpad témában:
● A touchpad rejtett képességei