Nem véletlen, hogy ilyen gyakran írunk a Windows 10-ről. A Microsoft készülő operációs rendszere minden várakozást felülmúlt már most is, a béta-tesztelési stádiumban. És noha számos olyan újdonságot tartalmaz, ami a szemnek kedves, jelentős változtatások történtek a motorháztető alatt is. Egy fejlesztői blog posztból például kiderül a Windows 10 tárhely igénye is, ami meglepően alacsony. A Microsoft mérnökei számolatlan órát töltöttek effektív helyspóroló technikák kidolgozásán. Kezdve a legegyszerűbbel, különböző erősségű fájltömörítéssel sikerült a 32 bites rendszereken 1,5 GB-ot spórolni míg a 64 biteseken 2,6 GB-ot.
Nem tűnik soknak? Az SSD-k korában pedig minden gigabájt számít, főleg ha egy elérhetőbb árú darabot vásárlunk. A helykímélő megoldások nem új keletűek a Microsoftnál, a Windows 8 rengeteg negatívuma mellett az egyik igazán nagy piros pontot ezért kapja. A Windows 7 kezdeti és egyre növekvő tárhely igényével szemben a Windows 8 képes egy-másfél év múltán is konzisztens maradni, ami az elfoglalt helyet illeti.
A másik dolog, amin spóroltak a frissítés és visszaállítás opciók, amelyet eddig a Windows 8.1 a laptop gyártók által szolgáltatott visszaállítási image fájlból végzett. Ezzel rengeteg hely felszabadul, 4 és 12 GB között gyártótól és modelltől függően, így összesen már akár 15 GB-ot is súrolhat a gazdaságossággal nyert hely. Ez egy 64 GB-os SSD meghajtó hasznos kapacitásának 23%-a.
A statikus, egyszeri helynyerő megoldásokon túl a Windows 10 megvizsgálja a laptopod processzorának teljesítményét és általános memóriakihasználtságát, és ehhez mérten állít be egy tömörítési háttérfolyamatot. Természetesen ez kikapcsolható, azonban, ha bekapcsolva hagyod, akkor a nem napi rendszerességgel használt rendszerfájlokat, frissítési csomagokat különböző fokozatokban képes tömöríteni.
Mindezt teszi láthatatlanul, a háttérben, tehát ne a WinRAR zölden futó kis állapotcsíkjaira gondolj. Ezek az új funkciók régebbi gépeken is elérhetőek lesznek, a gyártók által tárolt image fájlokat viszont csak az új gépeken tudják elhagyni, a régiekről manuálisan lehet törölni.
TORRENT ALAPÚ FRISSÍTÉSEK
A Microsoft szakítani szeretne a több száz megabájtos frissítésekkel is, amelyek olykor egészen lassan csordogálnak a szerverről a laptopunkra. Miért csak az illegális tartalmaké legyen egy olyan zseniális technológia, mint a peer-to-peer alapú fájlmegosztás, amit manapság leginkább a torrentezés kapcsán ismerhetünk? A Microsoft szánt szándéka kihasználni a p2p rendszerek adatátviteli előnyeit, ami azt jelenti, hogy a frissítések telepítésekor és letöltésekor a Te laptopod is segít a többi laptopnak eljuttatni a frissítéseket az interneted feltöltési ágának kihasználásával. Egy mindenkiért, mindenki egyért?
A torrent-szerű Windows Update-el egyszerre több forrásból töltődnek le a frissítések, amivel elkerülhetőek a lassulások, leállások még nagyobb frissítések kiadásakor is. Az új Windows Update képes lesz kiválasztott frissítések rollback-jére is, azaz ha valamilyen frissítés nem tetszik, akkor egyetlen gombbal visszaállíthatod.
„Miért akarnék biztonsági frissítést visszaállítani?” – kérdezheted. Nos azért, mert a Windows 10-ben nem csak biztonsági frissítések lesznek. A fejlesztő csapat szánt szándéka a teljes támogatottság alatt új funkciók és kinézeti elemek hozzáadása a meglévő rendszeredhez. Ehhez semmit nem kell fizetned, hiszen a Microsoft is egyre inkább átáll a freebie üzleti modellre, ahol az egyszeri vásárlást követően megilletnek értéknövelő plusz csomagok.
A freebie modell éllovasa az Apple, a különbség annyi, hogy az Apple-től a MacBook-ot vásárolod meg (és kapsz ingyen OS X-et), míg a Microsofttól a Windows-t és kapsz új applikációkat, kinézeti stílusokat és még ki tudja mit. A konkrétumok egyelőre belevesznek a jövő ködjébe, hiszen ilyesmit sem a Windows 7, sem a 8 esetében nem tapasztaltunk a Microsofttól. Mindenesetre szimpatikus az irány, amit a redmondiak hajója vesz, főleg annak ismeretében, hogy a Windows 7 és 8 tulajdonosoknak ingyen adják a 10-et.