Időről-időre a laptopok billentyűzete vicces dolgokat tudnak produkálni. Ha fizikailag nincs is semmi baj az eszközzel, a billentyűzet akkor is bevihet váratlak szimbólumokat vagy karaktereket, amiknek az okozó túlnyomó többségben egy rossz beállítás, esetleg egy sérült driver vagy kiegészítő szoftver.
Az alábbi cikkben mutatunk 5 gyors hibajavítást, amiken végighaladva, a hibásan működő billentyűzet szinte biztosan javítható.
A laptopok billentyűzetének számos hibája lehet. Recsegő, ropogó hangok leütéskor, nem működő gombok, csatlakozási problémák és még hosszan sorolhatnánk. Ezek túlnyomó többségben valamilyen fizikai meghibásodáshoz vezethetők vissza, az ilyen jellegű hibákról ebben a cikkünkben írtunk részletesebben.
Az alábbi sorokban egy másik típusú hibára összpontosítunk. Van az az eset, amikor a billentyűzet látszólag hiba nélkül működik, a gombok azonban nem a várt karaktereket vagy szimbólumokat hozzák. Ha ilyet tapasztalsz, próbáld ki az alábbi 5 hibajavítási módszert.
Ellenőrizd a NumLock állását
Néha a billentyűzetnek abszolút semmi baja nincs, egyszerűen csak egy kattintással megzavartad a működését. A NumLock billentyű engedélyezésével Windows 10 és Windows 11 alatt néhány gomb működése a feje tetejére áll.
Ebben az esetben csak annyit kell tenned, hogy újra megnyomod a NumLock billentyűt. Ha megoldódott a hiba, csak ennyi okozta a rendellenes viselkedést. Ha az általad tapasztalt jelenség azonban még mindig fennáll, olvass tovább.
Ellenőrizd a nyelvi beállításokat
A furcsa karakterek megjelenését a rosszul konfigurált nyelvi beállítások is okozhatják. Ilyenkor előfordulhat, hogy egyes gombok totálisan más karaktert visznek be, mint amire számítasz, de azt legalább állandó módon. Ha ezt tapasztalod, szinte biztos, hogy rossz nyelvi bemenet van kiválasztva.
Sajnos a Microsoft törekvése, hogy modernizálja és egységesítse a felhasználói felületeit, éppen azt eredményezte, hogy most 3-4 különböző módon lehet elérni ugyanazt a beállítást. Utóbbival valószínűleg a legtöbben megtaláljátok majd a szükséges felületet:
Nyisd meg a Vezérlőpultot
Kattints az Óra és terület kategóriára
A megnyíló felületen válaszd a Régió lehetőséget
A felugró ablakban kattints a Nyelvi beállítások szövegre
Ebben az ablakban kattints a Billentyűzet ikonra
A Felülbírálás az alapértelmezett beviteli mód esetén alatt válaszd a magyar-magyar opciót
Ezután már biztos lehet benne, hogy a magyar kiosztásnak megfelelően dolgozik a billentyűzeted. Ha még mindig valamilyen hibát tapasztalsz, olvass tovább.
Futtasd a gyári hibajavítót
Ritkán ugyan, de a Windows is képes arra, hogy azonosítson bizonyos hibákat. Ebben az esetben valószínűleg ki is tudja javítani a felmerülő problémákat. Ezt az alábbi lépések követésével érheted el:
Kattints jobb egérgombbal a Windows logóra
A felugró menüből indítsd el a Gépházat
Kattints a Frissítés és biztonság lehetőségre
A baloldali menüben válaszd a Hibaelhárítás lehetőséget
Az ablak aljában kattints a További hibaelhárítók szövegre
Válaszd ki, majd indítsd el a billentyűzet hibaelhárítóját
Telepítsd újra a drivert
Ha egyik korábbi megoldás sem segített, lehetséges, hogy a billentyűzet valamelyik drivere hiányzik, vagy esetleg nem a vártnak megfelelően működik. Ilyenkor lehetőség van ezek javítására is, érdemesebb azonban teljesen eltávolítani őket, majd újratelepíteni, hogy a legjobb esélyekkel indulj.
Ahhoz, hogy újratelepítsd a laptopod billentyűzetének driverét, az alábbi lépéseket kell követned:
Nyisd meg a Start menüt a Windows gombra kattintva
Keress rá az Eszközkezelő alkalmazásra
Nyisd le a Billentyűzet pontot
Itt válaszd ki a lehetőséget, amelyik nem HID billentyűzet eszköz
Kattints az Eszköz eltávolítása gombra
Amikor a folyamat befejeződött, indítsd újra a laptopod
Ha mindent jól csináltál, a laptopod gyártójának szoftvere, vagy a Windows Update újratelepíti a drivert, és remélhetőleg megoldja a problémád.
A fentebbi csatolt képen számos sárga felkiálltó jeles eszközt is láthatsz a listában. Ezek, bár nem a billentyűzethez vannak sorolva, mégis akadályozhatják annak rendeltetésszerű működését. Ezek elhárításához a legjobb, ha telepíted a gyártó dedikált szoftverét, ami nem csak felismeri a laptopodban lévő összes hardvert, hanem telepíti is hozzájuk a legfrissebb elérhető drivereket, így nem csak biztonságos, de jól funkcionáló is marad a laptopod.
Ellenőrizd az automatikus hibajavítási beállításokat
Ha a problémád csak bizonyos szoftvereken belül jelentkezik, tehát valahol jól, máshol pedig rosszul működik ugyanaz a billentyű, nagy valószínűséggel nem globális jellegű a probléma, hanem csak az érintett programokon belül van valami rosszul konfigurálva.
Az autocorrect beállításai minden programban máshol vannak elhelyezve és másképp is hívják őket, szóval ebben az esetben az a legegyszerűbb, ha rákeresel az interneten, hogy a számodra releváns programnak hol vannak a nyelvi és beviteli beállításai. Ha kicsit biztosabb vagy a dolgodban, esetleg egyenesen a beállítások felé is veheted az irányt, a legtöbb program ugyanis már rendelkezik azon a felületen is szabad szavas keresővel.
Reméljük, hogy ebben a cikkben hasznos tanácsokkal tudtunk számodra szolgálni, amik végül megoldották a billentyűzeteddel kapcsolatban tapasztalt hibákat. Ha maradt bármi egyéb kérdésed, keress minket bizalommal chaten, vagy bármilyen elérhetőségünkön.