A Microsoft legakaratosabb próbálkozásai ellenére, a Windows 10 még mindig felhasználók millióinak az első számú választása, és ugyan a redmondi vállalat már a támogatás leállásának idejét is bejelentette, a jelek szerint ez sem tántorítja el az embereket a használattól.
A szervizünkben évente 5-6000 laptop fordul meg, amiknek túlnyomó többsége a mai napig Windows 10-et futtat, függetlenül attól, hogy milyen célt szolgál. Az tehát sokaknak egyértelmű, hogy nem akarnak Windows 10-ről váltani, de ez önmagában nem elég, hiszen a Microsoft legnépszerűbb rendszerének több verziója is van.
Ebben a cikkben minden információt összegyűjtöttünk nektek, amit tudnotok kell a Windows 10 különböző verzióiról.
Windows 10 Home
A Windows 10 Home, azaz otthoni kiadás célja, hogy felhasználóbarát működést biztosítson az otthonokban. Ez a verzió leginkább a visszafogottabb specifikációjú laptopokra és PC-re, illetve tabletekre lett tervezve. A rendszer tartalmazza a
a Cortana nevű asszisztenst, bár ez itthon sosem volt elérhető, (a Microsoft pedig meg is szüntette nemrégiben a Copilot javára)
az Edge böngészőt, ami automatikus frissül a Windows 10 Update által, és ami most már támogatja a Microsoft saját AI asszisztensét, a Copilotot,
Windows Hello arcfelismerő mechanikát, ami egy kompatibilis webkamerával arcfelismeréssel is képes beléptetni a felhasználókat.
A Windows 10 Home ezen kívül, természetesen előre telepítve érkezik mindenféle szoftverrel, amivel rögtön használatra kész a rendszer. A képnézegetés, videólejátszás, érintőképernyő támogatás és még sok más, alapvető funkciónak számít.
Bár kevesen használják a funkciót, érdemes tudni, hogy a Home verzió nem képes a virtualizációra. Egy másik látszólag értelmetlen megkötése a Windows 10 Home-nak, hogy “csak” 128 GB memóriát képes kezelni, bár manapság még mindig a 16GB a legelterjedtebb mennyiség, szóval aligha jelent ez bárkinek problémát.
Windows 10 Pro
A Windows 10 Pro, ahogy a neve is sugallja, professzionális felhasználásra tervezett. A rendszer minden funkcióval rendelkezik, amivel a Home kiadás, a különleges funkciói azonban csábítóvá teszik a kis- és nagyvállalatok számára, sőt, egyes elemek akár az otthoni felhasználás során is jól jöhetnek.
A Windows 10 Pro kiadás fejlettebb adatvédelmi lehetőségekkel bír, támogatja a távoli elérést, és számos felhőalapú szolgáltatással érkezik.
A Windows 10 támogatja továbbá a Choose Your Own Device (CYOD) szabványt, ami a cégek számára kínál nagyobb kontrollt az alkalmazottak által használt eszközök felett.
Windows 10 Mobile
A Windows 10 Mobile a Windows Phone eszközök következő generációs operációs rendszere lett volna, mielőtt azonban még esélye lett volna bizonyítani a rátermettségét, a Microsoft leállította a projektet.
Ugyan izgalmas koncepció volt, a Windows telefonos verziója egyszerűen nem fejlődött elég gyorsan az iOS és az Android által diktált tempóval szemben, így a redmondi vállalat a leállítás mellett döntött.
Érdekesség, hogy a Microsoft azóta megint megpróbálkozott belépni az okostelefon-piacra, a Surface Duo névre keresztelt eszköz azonban annyira középszerű lett, hogy még Bill Gates, a vállalat egykori CEO-ja sem használta.
Windows 10 Enterprise
A Windows 10 Enterprise abszolút a nagyvállalati felhasználás céljából készült. Az operációs rendszer ezen verziója rengeteg olyan kiegészítő funkcióval rendelkezik a Pro kínálatán felül, ami elősegíti a vállalati IT-s kollégák munkáját az adatvédelem, eszközkezelés, jogok kiosztása és alkalmazás használat terén.
A Windows 10 Enterprise egy VL (volume licence) termék, azaz csak nagy mennyiségben vásárolható. Gyakran előfordul, hogy a szürke piacos kereskedők ilyeneket árulnak pár ezer forintért. Ezekkel általában nincs baj, de jó eséllyel korábban egy cég vásárolta meg őket, szóval nem árt azért vigyázni.
Windows 10 Education
A neve ennek a verziónak is igen beszédes. A Windows 10 Education kiadás az oktatási intézményeket és azok tanárait, diákjait célozza. Ez a verzió az ilyen profilú intézményeknek hasznos, specifikus szoftverekkel előre telepítve érkezik, a Microsoft pedig időnként különleges hátterekkel és témákkal is bővítette, még a Windows 10 aktív időszakában.
A Windows 10 Education szintén nagy mennyiségben vásárolható, ebből kifolyólag pedig ugyancsak gyakran előfordul szürke piacos kereskedőknél.
Verzió megállapítása
Ha bármilyen oknál fogva, meg kell állapítanod, hogy a te laptopodon, vagy számítógépeden milyen verziója fut a Windows-nak, egyszerűen nyomd meg a Windows + R billentyűket, majd írd be a megjelenő ablakba, hogy “winver”, végezetül pedig üss entert. Ha ez megvan, egy ablakban felugrik a telepített Windows verziója, sőt, azt is megmutatja, hogy aktiválva van-e a rendszer, és ha igen, ki a jogtulajdonos.
Reméljük, hogy ezzel a cikkel minden, a Windows 10 verziót érintő kérdést megválaszoltunk, de ha még maradt benned kérdőjel, keress minket bizalommal bármelyik felületünkön.