Hajlamosak vagyunk megfeledkezni az AMD-ről, hiszen jobbnál-jobb processzorokkal áraszt el minket az Intel, egyszerűen nem hagynak nekünk időt a konkurencia munkáján időzni. Azonban nem szabad szem elől veszítetünk az örök másodhegedűs AMD-t sem, ugyanis nekik is van a tarsolyukban pár érdekesség.
Ilyen például a Carrizo fejlesztési kódnévre hallgató APU (Accelerated Processing Unit, általában egy tokozásba építve a CPU-t és a GPU-t) lapkakészlet. A Carrizo nem titkolt célja, hogy ne csupán lépést tartson az Intel vadonatúj Broadwell lapkájával, hanem le is győzze azt.
Teljes HSA, Mantle és DirectX 12 támogatás, 100%-os hardveres H.265 gyorsítás egyetlen APU-ban
Az AMD régóta kínál hagyományos CPU-k és GPU-k mellett APU lapkákat. Ezekben együtt van a processzor és a videochip, ami egyrészt költségtakarékos, másrészt kevesebb energiát igényel az APU egyedül, mint egy önálló processzor és videokártya. Természetesen mint mindig, itt is van árnyoldal: még a magasabb órajelen futó, komolyabb APU-k is megkérdőjelezhető teljesítményt nyújtanak az Intel zászlóshajójának számító Core i7-es széria tagjai mellett.
Míg az Intel a színtiszta számítási teljesítményben szerepel jól (erős CPU – Intel Core i3/i5/i7, gyenge GPU – Intel HD Graphics), addig az AMD gyengécske processzorai mellé meglepően jó teljesítményű GPU-k kerültek. Természetesen az erős CPU-t gyakrabban használjuk ki, mint az erős GPU-t, így az utóbbi években jellemzően mindig a kompromisszumos megoldás kategóriájába estek az AMD APU-jai – nem volt pénz Intelre, de új gépet szeretnél? Vegyél AMD-t. Talán ez a hozzáállás változik meg a Carrizo megjelenésével.
Adaptív feszültségszabályzással tartják alacsonyan a Carizzo fogyasztását és melegedését
Mi is az a Carrizo? Laptopokba és all-in-one asztali gépekbe (miniPC-k, multimédia centerek) szánják az új lapkát, ami a költségcsökkentés miatt továbbra is 28nm-es csíkszélességen készül. Emlékezzünk, az Intel Broadwell lapkái 14nm-en készülnek. Általános szabály a számítástechnikában, ha szeretnénk növelni a teljesítményt, akkor vagy a hőtermelés fog megnövekedni vagy a gyártási technológián kell változtatni.
Az új gyártástechnológiával csökkenthető a chip fizikai mérete, amivel megelőzhetjük a hőtermelés növekedését. Az AMD úgy döntött, hogy ezt a lépést átugorja és az előző, Kaveri lapkakészletnél használt 28 nanométeren marad, a növekvő hőtermelést pedig a tranzisztorok jobb kihasználásával és a processzor órajelének agresszív (feszültséghez mérten) változtatásával szeretnék kordában tartani. Ezzel nem találták fel a spanyolviaszt, hiszen ezt már korábbi AMD, de Intel processzorokban is láthattuk.
KÉSZ A PROTOTÍPUS
Noha az AMD már múlt év decemberre ígért működő példányokat, csak január elejére készültek el vele. Az AnandTech újságírói jártak az AMD főhadiszállásán, ahol a lenti AMD saját gyártású laptopján kívül még néhány Carrizo rendszert láttak (asztali gépeket), amelyek Windows-t futtattak. A Carrizo egyik aduásza, hogy 100%-osan támogatja a H.265 videoformátum kódolását és dekolódolását valós időben. Ez azt jelenti, hogy egy ilyen formátumú, 4K felbontású film lejátszásánál még a legerősebb Intel processzorok is egy számjegyű képkockát tudtak másodpercenként megjeleníteni (értsd: szaggatott a film, 4-5 FPS-el futott), míg a Carrizo folyamatos 60 FPS (képkocka/másodperc) lejátszást produkált.
Első blikkre semmi különöset nem látni az AMD prototípus laptopján, teljesen átlagosan néz ki
Természetesen lehetséges Intel rendszereken is 4K H.265-ös videókat nézni, de ahhoz nem lesz elég a legerősebb Intel HD Graphics HD4600 sem, diszkrét (önálló) videókártyára lesz hozzá szükség. Ellenben a Carrizo ezt egy táblagépben is képes megcsinálni, hiszen egyetlen chipben ott a processzor és a H.265-öt támogató GPU. A H.265 már 2014-ben is sláger volt, hiszen nagyon gazdaságosan tárolja a HD720, HD1080 és HD1440 felbontású filmeket.
Egy 2 órás FullHD mozifilm alig 1,5 GB-ban elfér, ha H.265-ös kódolást használunk, ellentétben a korábbi kódolási szabványokkal, ahol ez 8-10 GB is lehetett (azonos minőség és részletgazdagság mellett természetesen). Az ilyen erősen tömörített fájlok dekolódolásához számítási teljesítmény kell, és ezt hardveresen nyújtja a Carrizo, míg az Intel csak szoftveresen képes megtámogatni a dekódolást.
Olyannyira prototípus stádiumban van még a gépbe szerelt APU, hogy még saját neve sincs. Órajeleket sem árultak el az újságíróknak, mindössze egy Internet Explorer-t nyithattak meg a 4K-s videón kívül a gépen. A Carrizo lapkákkal szerelt laptopokat és táblagépeket először 2015. őszén láthatjuk a boltok polcain, addig még jelentős mennyiségű munka vár az AMD-re. Mi pedig nem tudunk kevésbé lelkesedni a hír hallatán, hiszen mindig örvendetes egy megszorításra képes konkurenciát látni. Az Intelt pedig már évek óta nem szorongatta meg senki, rájuk fér.