Szeptember elején a fejlesztői fórumán az Intel bemutatta a létező legkisebb méretű szilikonlapkát, a napokban folyó CES 2014 rendezvényen pedig prezentálták az első köré épülő eszközt is. A kulcsszavak: viselhetőség, mikro-méretek, pöttöm fogyasztás.
Az Intel Quark X1000 az eddigi legkisebb processzor, az Atom méretének egy ötöde, fogyasztásának egy tizede. A Quark egy magos, 14 chip nanométeres gyártási technológiával, 32 bites feldolgozóegységgel rendelkezik és legfeljebb 400 MHz-es órajelen képes futni. A mai hardverek mellett ezen teljesítmény eltörpülni látszik, viszont bevallottan nem a magas teljesítmény a cél, hanem az extrém alacsony fogyasztás és olyan méret, amely bárhova elfér. Szó szerint bárhova. A szilikon lapka iránt már most érdeklődik az Apple, a Qualcomm és a Samsung is.
A CES 2014-en bemutatott első eszköz az Intel Edison, amely a Quark köré épül, egy SD-kártya méretével rendelkezik. Az eszköz „full Pentium-class PC”, azaz rendelkezik minden olyan tulajdonsággal, amelyet egy mai PC tud. Kettő darab Quark X1000 magot tartalmaz, Linuxot futtat, továbbá felruházták Wi-Fi és Bluetooth modemekkel. Mindezt, ismétlem: egy SD memóriakártya méretében. Az Intel odáig ment, hogy külön alkalmazás boltot is létrehozott az Edisonnak, gyárilag pedig a Wolfram (az Atom processzorok 3D architektúrája) speciális változatával szereli fel.
A Nursery 2.0-ra (Csecsemőszoba 2.0) keresztelt demonstráció során egy csecsemő rugdalózót szereltek fel a Quark-kal. A ruha továbbítja a kisded testének hőmérsékletét, vérnyomását, pulzusát, mindezt egy kávés bögrén megjelenítve. Amikor a kisbaba jól érzi magát, akkor egy zöld mosolygós arc jelenik meg a bögrén, de ha valami nincsen rendben, akkor pirosra változik. Még hasznosabb funkció, ha a baba nyugtalankodni kezd, akkor a közeledő etetéshez automatikusan bekapcsolja az üvegmelegítőt (benne a tejjel) az Edison.
A Quark-ot számtalan felhasználási területen el lehet képzelni, kezdve a karóráktól, futócipőkön keresztül egészen időjárás-előrejelző eszközökig. A lehetőségek tárháza a szó legszorosabb értelmében végtelen. Az első eszközök megjelenéséről az Intel egyelőre mélyen hallgat. Nagy valószínűséggel a cég maga nem fog eszközöket építeni a Quark köré, csupán fejleszti azt és a szükséges fejlesztői környezettel együtt kínálja majd.