A Forever 21 nevű, amerikai illetőségű, de világszerte közel 500 üzlettel rendelkező ruhaüzlet került az Adobe jogászainak célkeresztjébe. Az Adobe, amely rengeteg híres programot jegyez, azok közül is élen a Photoshop nevű professzionális képszerkesztővel, azért perli be a Forever 21-et, mert azok másolt szoftvert használtak. Szám szerint 63 különböző esetben használtak nem eredeti forrásból származó Photoshop, Illustrator és Acrobat programokat.
Kisvártatva az Autodesk és a Corel is csatlakozott az Adobe által kezdeményezett perhez, hiszen a Forever 21 nem csak az Adobe termékeket tisztelte meg kitüntetett figyelemmel, ha másolt szoftverek kerülnek szóba, hanem az Autodesk, a WinZip és a Paint Shop Pro nevű programokat is előszeretettel használták tört verziókban. A panasz szerint többszöri írásos felszólítás ellenére is folytatta a Forever 21 a fenti tevékenységét.
Nem teljesen tiszta számunkra sem, hogyan tudta az Adobe beazonosítani az áthágást, mindenesetre azt alaposan dokumentálta a panasztételben, regisztrációs számokkal és dátumokkal kiegészítve. Végeredményben egy „akaratlagos és kártékony szerzői jog sértéssel” állunk szemben az Adobe szerint. A bíróság fele intézett panaszukban igényt tartanak az elvesztett bevétel és a jogi procedúra költségeinek megtérítésére. Lehet jobban járt volna a Forever 21, ha elsőre leváltja a kalóz szoftvereit, hova tovább, legálisan licenszelt verziókat vesz eleve? Minden bizonnyal igen.
Az Adobe 2013-ban állt át a felhő alapú szoftverkezelésre, amelyet Creative Cloud-nak (röviden CC) nevezett el. Az átállás legfőbb célja a hamisított szoftverek használatának visszaszorítása volt, amelyet bizonyos mértékben el is ért. Azonban ahogy arra Tom Gibson, a The Verge újságírója rávilágított:
„(…) Egyetértek az elhangzottakkal, azonban egy kicsit továbbmennék: az Adobe profitál a kalózkodásból. Elég egyértelmű, hogy a képzőművészetet és dizájnt tanulók, továbbá az egyszeri képszerkesztők, mém-készítők nem fizetnek teljes árat a Photoshop-ért. Nem teljeset, semmilyet. Azonban pontosan ők azok, a fizető felhasználókkal párhuzamban, akik fenntartják az Adobe dominanciáját. Azok pedig, akik fizetnek a szoftverért – nagyvállalatok legfőképp –, teszik ezt azért, mert a felvételre kerülő új munkaerő a másolt, kalóz-verziós Adobe Photoshop-on tanult meg dolgozni.
Ha lehetetlen lenne másolni a Creative Suite szoftvereket, akkor egyéb alternatívák kezdenék el felütni a fejüket, amelyek elvonnák a figyelmet a Photoshop-ról.
Az Adobe jól felfogott érdekében áll, hogy a termékeiket éppen elég nehezen kalózkodhatóvá tegyék ahhoz, hogy a cégek kénytelenek legyenek megvenni, ugyanakkor éppen elég könnyen kalózkodhatóvá, hogy a lolcat és mém-gyáros tömegek, otthon a gépük előtt ülve még véletlenül se nézzenek másik program után.”
Tanulság nincs. Vagy mégis? Ha cég vagy, akkor mindenféleképpen vásárold meg az eredeti szoftvereket. És ha ajánlatot ad az Adobe, akkor ne utasítsd vissza, különben a bíróságon látod újra, és akkor is állnod kell a cehhet, ami vaskosabb lesz.