A képernyőfotó készítés egy olyan funkciója a modern operációs rendszereknek, ami számos esetben jöhet jól, így nem árt, ha mindenki tudja, hogyan működik. Telefonon szinte biztos, hogy te is tudod, hogyan kell: vagy egy legyintés, vagy valamilyen gombkombinációval működik, ugyanez, sőt, sokkal komplexebb módszerek pedig a laptopodon is elérhetők.
Ne aggódj, ha esetleg még nem tudod, hogyan kell, a Laptopszakinál mi minden nap azon dolgozunk, hogy hasznos tudást adjunk át az olvasóinknak és ügyfeleinknek. A képernyőfotók készítése számos esetben jól jöhet. Akár megmutatnál valami nem kimásolható információt valakinek, vagy például egy hiba reprodukálását akarod dokumentálni, ez a funkció ezekben az esetekben is nagyon hasznos lehet.
Képernyőkép Windows 10/11-es rendszerben
Haladjunk népszerűségi sorrendben. A Statcounter adatai szerint manapság az asztali operációs rendszerek piacának kb. 73%-át a Windows valamelyik verziója adja, szóval jó eséllyel te is ezt használsz a laptopodon.
A Microsoft legújabb két operációs rendszerén ugyanazokkal a módszerekkel lehet képernyőfotót készíteni. Alább lépésről lépésre végigvezetünk, hogyan tudsz hatékonyan fotót készíteni a képernyőd teljes tartalmáról.
Érdekesség: A streamingszolgáltatók, mint például a Netflix és Disney+ különleges módszerrel védik a tartalmaikat, így előfordulhat, hogyha ezt próbálod meg képernyőfotózni, csak feketeség lesz a sorozat vagy film helyén.
Print screen gomb variációk:
Print Screen: a legegyszerűbb szimplán a print screen leütése. Ilyenkor a pillanatfotó a vágólapra helyeződik. Innen a legegyszerűbben a Paint nevű alkalmazással lementhető. Nyisd meg a Paintet, majd a Control + V billentyűzetkombinációval másold be. Ezután mentsd el a Control + S leütésével.
Windows gomb + Print Screen: Alábbi billentyűzet kombináció az előző továbbgondolása. Ha a Windows gombbal egyszerre nyomod le a print screent (gyakran Prtscn vagy hasonló rövidítés a billentyűzeten), akkor a Windows automatikusan elmenti az egész képernyőt a Képek - Képernyőképek mappába.
Alt + Print screen: A Print screen + alt billentyűzetkombinációval az éppen aktív ablakot tudod fotózni anélkül, hogy a hátteret le kellene vágni, vagy bármi módosítani.
Egyéb Windows-os lehetőségek:
Képmetsző: A Microsoft a Windows 10-ben először bevezette a Képmetsző (vagy Snipping Tool) nevű programot, ami egy sokkal felhasználóbarátabb felületet biztosít a képernyőképek elkészítéséhez. Ennek az eléréséhez nyomd meg a Windows gombot a billentyűzeten, majd kezd el begépelni, hogy Képmetsző.
Képernyőkép Windows Surface eszközökön
Ezek a hordozható eszközök valahol a tabletek és a laptopok között helyezkednek el. Ugyan a klasszikus kategóriákba sorolható modellekkel megegyező Windows operációs rendszert futtatnak, képernyőkép készítésére mégis van könnyebb megoldás. Természetesen a fentebbi lehetőségek is rendelkezésre állnak.
Bekapcsoló gomb + hangerő fel: Ezzel a billentyűzetkombinációval a teljes Surface kijelzőjéről készíthetsz képernyőfotót.
Képernyőkép macOS rendszeren
Szerencsére macOS-en is könnyen hozzáférhető, rendkívül intuitív megoldások elérhetők:
Command (⌘) + Shift + 3: Ezzel a billentyűzetkombinációval a teljes képernyőről készíthetsz képernyőfotót, ami automatikusan elmentésre kerül az asztalon.
Command (⌘) + Shift + 4: Ezzel a kombinációval a billentyűzet átvált egy célkeresztre. A bal egérgomb vagy a trackpad lenyomásával így könnyedén kijelölheted a menteni kívánt területet.
Command (⌘) + Shift + 4 aztán Space: Ha az előző módba belépsz, majd megnyomod a szóközt, választhatod, hogy melyik ablakról készüljön képernyőfotó.
Command (⌘) + Shift + 5: A legösszetettebb megoldás. Ha ezt a kombinációt használod, egy vezérlőfelület is megjelenik, ahol nem csak képet, hanem már videót is készíthetsz a teljes képernyőről, annak egy részéről, vagy egy ablakról is.
Harmadik féltől származó megoldások
A bejegyzésből látszik, hogy a legnépszerűbb operációs rendszerek mindegyike rendelkezik valamilyen könnyen hozzáférhető, hatékony képernyőkép készítő szoftverrel. Ezek a megoldások a felhasználók jelentős részének kielégítőek lehetnek, vannak azonban olyan helyzetek, amikor valamilyen összetettebb feladatot kellene teljesíteni, amire ezek már nem jók.
Ilyenkor jöhetnek jól a külsős fejlesztők által készített szoftverek, amik jelentősen feltuningolják a lehetőségeket. Alább összegyűjtöttünk pár nagyon népszerű szoftvert, operációs rendszer szerint.
macOS képernyőkép szoftverek:
Cleanshot X: A legösszetettebb célszoftver, rengeteg lehetőséggel. 30 dollár az élethossz licenc.
Shottr: Jelentősen kisebb program, cserébe olcsóbb és kevesebb helyet foglal.
Xnapper: Hasonlóan a Shottrhez, kis program, a saját különlegességeivel.
Windows képernyőkép programok:
ShareX: A legrobosztusabb megoldás, végtelen mennyiségű lehetőséggel. A legjobb része, hogy ingyenes, csak adományokat fogadnak a fejlesztők.
SnagIt: Barátságosabb felhasználói felület és számos lehetőség, viszont csak próbaidőszak elérhető, a szoftver hosszútávon fizetős.
Reméljük, hogy ezzel a cikkel sikerült minden kérdést megválaszolnunk a képernyőképek témájával kapcsolatban. Ha mégis maradt benned megválaszolatlan kérdés, ne késlekedj feltenni őket a Magyar Laptop Közösség Facebook-csoportunkban.