Így növeld meg a laptopod élettartamát: 10 egyszerű tipp, amit már ma alkalmazhatsz

Manapság a laptopok elengedhetetlen részévé váltak az életünknek. Valószínűleg neked is ez felel a munkahelyi feladataidért, köze van a hobbidhoz, szórakoztat és még hosszan sorolhatnánk. A fontosságukat figyelembe véve kritikus, hogy te is jól gondját viseld a laptopodnak. Ha odafigyelsz és gondoskodsz a megfelelő karbantartásáról, alaposan kitolhatod a várható élettartamát, miközben az optimális teljesítményét is fenntarthatod.

Ha egy laptop nem kapja meg a megfelelő odafigyelést, az rövid távon romló teljesítményhez, hosszú távon pedig drága szervizköltségekhez vezethet. Az alábbi cikkben összegyűjtöttük tíz pontban, hogy mik azok a dolgok, amiket ha betartasz, garantáltan tovább marad megbízható és gyors a laptopod.

1. Utazás a laptopoddal

A laptopod megfelelő szállítása kritikus fontosságú, hogy elkerüld a fizikai sérüléseket. Amikor a laptopoddal utazol, mindig használj kipárnázott laptoptáskát, hogy megvédd az ütődésektől és koppanásoktól. Menet közben törekedj rá, hogy mindkét kezeddel fogd, és soha ne tedd be olyan tárgy mellé a táskádba, ami összekarcolhatja. Nagyon fontos továbbá, hogy soha, semmilyen körülmények között ne tegyél rá nehezebb tárgyakat, ez ugyanis súlyos kárt tehet a kijelzőben.

Amikor lerakod a laptopot, figyelj rá, hogy egy sima és egyenes felületre tedd. Ez nem csak azért fontos, hogy ne csússzon le a laptop, hanem a hűtés optimális működéséhez is elengedhetetlen.

blogunk ajánlása

2. Tisztítás és portalanítás

Rengeteg gép kerül be a laptop szervizünkbe azzal a tünettel, hogy drasztikusan visszaesett a teljesítménye és/vagy elviselhetetlenül hangos üzem közben. Ha vannak ventillátorok a laptopodban, neked is idővel gondoskodnod kell a belső levegőjáratok takarításáról, hiszen a lerakodó por összeáll, lassan eltömíti a hűtőrendszert, ami súlyos következményekkel jár.

Ilyenkor kevesebb levegő áramlik a laptopban, ami az alkatrészek melegebb működéséhez vezet. A magas hőmérséklet minden elektronikának az ellensége, amit a laptop a teljesítmény visszavételével próbál kompenzálni.

Előfordulnak esetek, mikor már olyan kritikus a belső eltömődés, hogy a laptop egyszerűen működés közben, minden előjel nélkül leáll. Ez is egy preventív lépés az alkatrészek állapotának megőrzése érdekében.

Mi azt javasoljuk, hogy évente egyszer takaríttasd ki a laptopod. A túlmelegedés tényleg nem játék, az alaplapon több olyan hibát is okozhat a kezeletlen túlmelegedés, ami végleg tönkreteheti a laptopot.

3. A képernyő ápolása

A képernyő a laptopok legérzékenyebb alkatrésze. Az elem megfelelő tisztítása könnyűnek tűnhet, azonban nagyon könnyen lehet elkövetni olyan hibát, ami örök nyomot hagy a kijelzőn. A szabályos takarításhoz használj mikroszálas törlőkendőt, amit finoman bevizezel. Természetesen használhatsz valamilyen képernyőtisztító folyadékot is, de soha ne használj ablaktisztítót, utóbbi ugyanis megmarhatja a kijelződ legfelső rétegét.

Dolgok, amiket ne csinálj képernyő takarítás közben:

  • Ne használj papírtörlőt, zsebkendőt vagy egyéb papírterméket

  • Ne fújd a képernyőtisztító folyadékot egyenesen a kijelzőre

Nem javasoljuk továbbá, hogy bármilyen szilikon billentyűzetvédőt használj, ezek ugyanis sokkal vastagabbak, mint amilyennek a laptopot megtervezték. Az ilyen tárgyak csukott állapotban hozzáérhetnek és surlódhatnak a kijelzőn, ami ilyenkor véglegesen sérül. Sajnos ez még akkor is megtörténhet, ha nem használsz billentyűzetvédőt. Mi azt javasoljuk, hogy használd a szövetet, amit a laptopodhoz kaptál, vagy ha már nincs meg, pótold  15.6 vagy 13.3 hüvelykes méretben.

blogunk ajánlása

4. Helyes akkumulátor használat

A laptopod állapotának megőrzése összetett feladat, aminek az egyik sarokköve, hogy betarts néhány íratlan szabályt. A témával már sokszor foglalkoztunk, hosszabban például ebben a cikkben írtunk róla. A legfontosabb azonban a következő:

Mindig törekedj arra, hogy 20% alá nem merüljön a laptop akkumulátorod, és ha sokat utazol vele, ne nagyon töltsd 80% fölé. Ha leginkább otthon, vagy legalábbis töltőn használod, akkor pedig nyugodtan hagyd a hálózatra csatlakoztatva. Maximális töltöttségnél a laptopok egyszerűen elkezdenek a hálózatról üzemelni, kivéve az akkumulátort a körforgásból, ezzel lassítva annak elhasználódását.

5. Energiahasználati beállítások

A laptopod energiahasználati beállításainak alkalmazásával komolyan befolyásolhatod az akkumulátor üzemidejét és annak élettartamát. A modern operációs rendszerek mindegyike rendelkezik valamilyen energiaséma módosítási lehetőséggel, például mint az “akkumulátor takarékos” vagy “eco mód”. Ezeket kedvedre finomíthatod a Vezérlőpultban (Windows rendszereken) vagy a Rendszerbeállításokban (macOS-en).

Általános jótanácsok:

  • Ha fényerőt 50% alá csökkented, a laptopod jelentősen kevesebb áramot fogyaszt

  • A Bluetooth és a WiFi kikapcsolásával is jelentős energiát spórolhatsz

  • Ha sokszor marad bekapcsolva a laptop, de nem használod, engedélyezd az alvó módot, amivel a laptop inaktív időszakban rengeteg energiát spórolhat meg

6. Figyelj a géped hőmérsékletére

Sokan nem tulajdonítanak ennek nagyobb jelentőséget, de az extrém hőfokok nagyon rossz hatással tudnak lenni a hordozható eszközök, például a laptopok akkumulátorára. Ha a számítógéped magas hőmérsékleten működik, az rövid távon az üzemhőmérséklet fölé melegítheti az akkumulátort, ha pedig ez gyakran előfordul, a cellák állapota is gyorsabban degradálódik. Ugyan logikusan hangozhat, hogy akkor a minél hidegebb környezet a jó, de ez sem teljesen igaz, ugyanis extrém hűvös körülmények között jelentősen zuhan a kapacitás és a hatékonyság.

Amikor használod a laptopodat, győződj meg róla, hogy a ventilátorok szabadon áramoltathatják a levegőt, ezzel biztosítva a belső alkatrészek optimális hűtését. Törekedj rá, hogy hűvös, a napfénytől elzárt helyen használd a laptopod. Sose hagyd autóban vagy direkt napsütésben, ez ugyanis pillanatok alatt megbéníthatja a gépet.

Ha gyakran előfordul, hogy kellemetlenül felmelegszik a laptopod, gondolkodj el egy laptop hűtőpad beszerzésén. Ha a melegedés ennél komolyabb, és azt gyanítod, hogy inkább a felgyülemlett por okozza a melegedést, keresd fel a szervizünket a József Körút 67. szám alatt.

blogunk ajánlása

7. Rendszeres frissítések

Az egyik legnagyobb vitatéma a számítástechnikai berkeken belül, hogy kell-e folyamatosan frissíteni az operációs rendszert és a többi szoftvert, vagy nem. Mi azon a véleményen vagyunk, hogy amennyiben nincs valami kritikus, ismert hibája a frissítésnek, mindig érdemes telepíteni azokat. Manapság nagyon ritka esetben fordul csak elő, hogy egy update bármilyen hátránnyal járna, viszont közben ez elengedhetetlen azért, hogy fenntartsd a géped optimális teljesítményét és biztonságát.

Szerencsére a modern operációs rendszerek már észrevehetetlenül tudják nem csak magukat, hanem az illesztőprogramokat, sőt, egyre több esetben a felhasználói szoftverek is frissíteni. Ha nincs különösebb oka annak, hogy letiltsd, inkább engedélyezd mindenhol az automatikus frissítéseket.

Kevesen tudják, de a nagy szoftverfejlesztők, mint például a Microsoft vagy az Apple, rengeteg energiát és pénzt fektet abba, hogy folyamatosan monitorozza a rendszereik sérülékenységét, és még azelőtt javítják ezeket, mielőtt széles körben elterjedne, és használhatnák ellenünk.

8. Vírusvédelem

A laptopod védelme a vírusoktól és egyéb károkozóktól kulcsfontosságú feladat. A vírusvédelemmel kapcsolatban két narratíva van. Szerencsére nincs jó vagy rossz irány, biztonságos és még biztonságosabb van.

Régen abszolút kötelező volt rendelkezni valamilyen harmadik féltől származó vírusirtó programmal, ami folyamatosan monitorozta a gép tevékenységét, és riasztott, amikor valamilyen gyanús történést észlelt. Manapság azonban a Windows és a macOS annyira fejlett beépített megoldásokkal rendelkezik, hogy a külsős fejlesztők szoftverei szinte teljesen feleslegessé váltak. Ha kritikus szemmel böngészel az interneten, teljesen elég a beépített megoldás.

A másik narratíva a még biztonságosabb irány. Sokan még mindig nem gondolják elégnek például a Windows Defender kínálta védelmet. Manapság is rengeteg vírusirtó szoftver kínál különböző megoldásokat, amik egy plusz védelmi vonalat tudnak biztosítani közted és az internet között. Miközben ezek valóban hatékonyabbak lehetnek, mint a beépített megoldások, fontos tudnod, hogy szinte mindegyik érezhető negatív hatást gyakorol a laptopod teljesítményére.

9. A rendszer karbantartása

Idővel a laptopod óhatatlanul felhalmoz számos szükségtelen fájlt és valószínűleg programokat is, amik ezután a háttérben megbújva jobb esetben csak a tárhelyed, rosszabb esetben a memóriádat is felzabálják. Szerencsére már ez a jelenség egészen jól leküzdhető beépített megoldásokkal. A Windows például az egész partíciókat át tudja vizsgálni olyan fájlok után kutatva, amik csak ideiglenes feladatokat láttak el különböző programokban (például a böngésződben), hosszútávon azonban nincs rendeltetésük, mégis ott vannak az adattárolódon.

Ezek, ha még sosem lettek ürítve, vagy nincs rendszeres takarítás beállítva, akár több gigabájtnyi helyet is elfoglalhatnak az SSD-n. Ez alapvetően nem is feltétlenül észrevehető, amint azonban elkezd betelni a háttértárolód, az már a rendszer sebességére is kihatással lesz.

A Windows erre alkalmazható programja a Lemezkezelő. Ez alaposan át tudja nézni az összes csatlakoztatott partíciót, majd a rajtuk található, már nem szükséges fájlokat rendezi, és lehetőséget biztosít azok egy kattintással való törlésére is.

10. Kerüld el az étkezést a laptop fölött

A végére maradt egy triviális és mégis kritikus szabály. Az elmúlt több mint egy évtizedben, amióta laptopokat szervizelünk, számtalan gépet javítottunk, és sajnos jó párat el is búcsúztattunk, amelyek vízkár miatt kerültek be hozzánk.

Teljesen mindegy, hogy mennyi és mi borul a laptopodba. Függetlenül attól, hogy víz, sör, bor, kávé vagy kakaó, az eszközöd súlyos veszélynek van kitéve. Akár aláfolyt, vagy a billentyűzetbe csapódott, a folyadék pillanatok alatt képes súlyos károkat okozni. Az alaplaphoz, vagy más kritikus alkatrészhez érve a nedvesség azonnal képes zárlatot létrehozni, de nem minden esetben történik meg a legsúlyosabb eshetőség.

Sokan azt gondolják, hogy hiába érintkezett a laptopuk folyadékkal, megúszták a balesetet, ugyanis egy kis törölközővel való felitatás és hajszárítózás után már semmi baja nincs a gépnek. Sajnos ez iszonyatosan veszélyes, ugyanis a folyadék, hetek, de akár hónap múlva is kifejtheti a hatását. Ilyenkor egyesek már nem is emlékeznek arra, hogy valaha beleborult egy ártatlannak tűnő, fél bögre kakaó.

Túlzás nélkül kijelenthető, hogy folyadékkár esetén percek döntenek arról, hogy a laptop milyen állapotban jön ki a helyzetből. Ha megtörtént a baleset, azonnal állítsd le a gépet, ha tudod, vedd ki az akkumulátort, húzz ki minden csatlakoztatott perifériát és a töltőt, töröld át a felületeket, amiket elérsz, majd rögtön keress fel egy szervizt.

blogunk ajánlása

A blog alapítója
Malatidesz Zsolt
Malatidesz Zsolt
laptopszaki.hu
Üdv a Laptopszaki.hu blogban!

Mi vagyunk a Laptopszaki, egy segítőkész és gyors laptop szerviz és laptop alkatrész webshop/szaküzlet, kiemelkedően rugalmas és segítőkész ügyfélszolgálattal. Azért hoztam létre ezt a blogot, hogy a 11 éves szakmai tapasztalatunkat megosztva segítünk azoknak a laptop tulajdonosoknak, akik szeretnének gyors, megbízható és biztonságos laptopot.

Ne maradj le Te sem a legjobb laptopos cikkekről, kövess minket Facebookon és iratkozz fel a hírlevelünkre.

Ha laptop alkatrészre van szükséged, irány a webshop főoldala, kattints ide.