➟ Várunk újra: január 2-tól, hétköznapi nyitvatartás szerint várunk József körúti szaküzletünkben és szervizünkben. 

Jobb félni, mint megijedni – így tartsa biztonságban laptopját

Sokunk számára legalább olyan fontos tartozék a laptop, mint a mobiltelefon vagy a lakásunk kulcsai. Mindig nálunk van, legyen szó hétköznapokról, hétvégékről, családi vagy üzleti utakról. Dolgozunk vele, kapcsolatot tartunk családtagjainkkal, kollégáinkkal, segít intézni vásárlásainkat, és a munkahelyünktől távol is közel tart minket a munkához – mert mint tudjuk, attól igazán soha nem szakadhatunk el. Kissé puritán fogalmazással élve, rajta tartjuk a fél életünket. Ennek védelmén pedig megéri elidőzni néhány percet: hőn szeretett eszközünkre számtalan veszély leselkedik. Mert bár hozzánk nőtt, de mégsem annyira, mint a karunk.

Tartsa szemmel, de ne hagyja szem előtt

A tolvajok különösen kedvelt célpontjai a laptopok, netbookok. Tartsa mindig a közvetlen közelében, lehetőleg a látóterében. A reptéren a készülődés, check-in és poggyászfeladás előtt tűnnek el leggyakrabban a laptopok – és ne számítsunk rá, hogy a talált tárgyak osztályán megkerülnek. Ha gépkocsival utazik, ne hagyja elől az ülésen, takarja le inkább egy dzsekivel, tegye az ülés alá, de legjobban akkor jár, ha a csomagtartó biztonságába helyezi. Rendszerint az autópálya pihenőknél és benzinkutaknál tűnik el a legtöbb. És legfőképp zárja be gépkocsiját mindig, amikor néhány méternél távolabb megy tőle.

Jobb félni, mint megijedni – így tartsa biztonságban laptopját

Bélelje ki alaposan

Természetesen nem a laptopot, hanem a táskát. Egy átlagos hátizsákba vagy még rosszabb esetben kézben hordozva kitesszük a laptopot egy tucat fizikai sérülésnek, kellemetlen hő- és fényhatásnak. A legjobbat akkor tesszük, ha egy alaposan bélelt, belső plusz rekeszekkel rendelkező, nem túlzottan hivalkodó laptop-táskát használunk erre a célra. A bőséges bélelés megakadályozza, hogy utazások során a személygépkocsi csomagterébe bedobált – ez még befér! – csomagok maradandó sérülést okozzanak. Így munkába menet a közösségi közlekedés olykor túlzsúfolt járművein sem kell tartanunk attól, hogy egy kevésbé figyelmes utastársunkkal való interakció során sérül a laptop. A belső rekeszekbe tehetjük a laptop töltőjét, egeret és egyéb kütyüinket egy helyen tartva. Inkább egy semmitmondó, egyszínű, márkajelzést nélkülöző táskát használjunk: véletlenül sem szeretnénk, hogy a potenciális tolvajok figyelmét felkeltse.

Jobb félni, mint megijedni – így tartsa biztonságban laptopját

Kapcsolja ki teljesen

A laptopunkban is jószerivel ugyanazon alkatrészek látnak el feladatot mint egy asztali számítógépben. A különbség mindössze az, hogy a laptop esetében ez egy jóval kisebb, zártabb térben helyezkedik el. A hordozható gépek legnagyobb ellensége pedig a túlmelegedés. Egy hosszabb utazás előtt áramtalanítsuk teljesen a laptopunk, ellenkező esetben kellemetlen meglepetés érhet minket. Képzeljék csak el, egy meleg nyári napon a szellőzésmentes laptop-táskában mennyire felforrósodna laptopjuk. Egy röpke másfél órás utazás után egy tönkrement eszközt tartanának a kezükben. Ennek elkerülése végett kapcsolják ki teljesen indulás előtt a gépet – a hibernálás és az alvó állapot nem egyenlő a kikapcsolással!

Biztonsági mentés és jelszavazás

Mi lehet annál rosszabb, ha ellopták a laptopját? Elveszíti az összes adatot, amit rajta tárolt. Ezért roppant fontos, hogy rendszeres időközönként (hetente javaslom) készítsen biztonsági másolatot a laptopon tárolt adatokról, amelyet munkahelyén, otthon vagy on-line tárhelyen (erre tökéletes a héten bemutatott Google Drive szolgáltatása) biztonságban tudhat. Így, ha az erőfeszítések ellenére is laptop nélkül marad, akkor egy új beszerzésekor mindössze annyi teendője van, hogy a lementett adatokat visszamásolja. És mi lehet még annál is rosszabb, ha elvesztette adatait? Ha tudja, hogy mások kezében landoltak. Személyes adatok, telefonszámok, e-mail címek, családi fotók, folyószámla-kivonatok vagy akár kényes információk a vállalkozását illetően? Kivétel nélkül más tulajdonába kerültek, ha ellopták a laptopját. Éppen ezért legalább ilyen fontos, hogy a számítógépét jelszóval lássa el, a fontos adatokat pedig további titkosítással tegye elérhetetlenné illetéktelenek számára.

Tartsa észben hol szörföl az interneten

Szerencsére egyre több itthoni távolsági busz és vasútjáraton elérhetővé tettek ingyenes Wi-Fi használatot, csak úgy, mint ahogy a kávézókban és számtalan egyéb helyen találhat jelszavat nem igénylő hot-spotot. De ne feledje, nem csak a tolvajoktól, hanem a betolakodóktól is tartania kell! A WPA titkosítást nélkülöző Wi-Fi hálózatok kiváló melegágyat szolgáltatnak különböző vírusoknak, keylogger-eknek és egyéb, kártékony, legfőképp adathalász céllal megírt programoknak. A megelőzés legfontosabb lépése tűzfal és vírusirtó használata. A Windows rendelkezik beépített tűzfallal, emellé már közepes védelmet biztosíthat egy naprakészen tartott vírusirtó. Fontos továbbá, hogy Wi-Fi hálózaton böngészve, főleg ha banki ügyeket, vásárlást intéz, kizárólag a HTTPS protokollal rendelkező, azaz biztonságos kapcsolatú weboldalon keresztül tegye. Ennek meglétéről a böngészője címsorában győződhet meg.

Legyen tisztában a tulajdonával

Legvégül, de nem utolsó sorban, alaposan írja fel a számítógépe adatait: a gyártót, pontos típust, a gépet azonosító széria- vagy szerviz-számot. Ezen információk elengedhetetlenek egy esetleges lopás bejelentésekor és a lopott gép visszaszerzésének esélyeit is növelheti vele. Az információkat bekapcsolásakor a BIOS-képernyőn és a gép alján találja. Írja le ezeket az információkat, még jobban teszi, ha fényképet is készít róluk (sok esetben egyedi vonalkódot is talál a szériaszám mellett). Jegyezze fel az egyedi megkülönböztető jeleket is: egy karcolás a touchpad mellett jobb oldalt, matrica a hátlapon a gyártó logója helyén, bármit, ami alapján könnyen beazonosíthatóvá válik és tanúsíthatja a tulajdonojogát.

Amennyiben a fenti tanácsokat megfogadja, biztos lehet benne, hogy sem a hétköznapokban, sem a nyaralások alkalmával nem érik kellemetlen és költséges meglepetések laptopjával kapcsolatban.

A blog alapítója
Malatidesz Zsolt
Malatidesz Zsolt
laptopszaki.hu
Üdv a Laptopszaki.hu blogban!

Mi vagyunk a Laptopszaki, egy segítőkész és gyors laptop szerviz és laptop alkatrész webshop/szaküzlet, kiemelkedően rugalmas és segítőkész ügyfélszolgálattal. Azért hoztam létre ezt a blogot, hogy a 11 éves szakmai tapasztalatunkat megosztva segítünk azoknak a laptop tulajdonosoknak, akik szeretnének gyors, megbízható és biztonságos laptopot.

Ne maradj le Te sem a legjobb laptopos cikkekről, kövess minket Facebookon és iratkozz fel a hírlevelünkre.

Ha laptop alkatrészre van szükséged, irány a webshop főoldala, kattints ide.