Közeledik a karácsony, amikor együtt lehetünk szeretteinkkel és szebbnél-szebb ajándékokkal lepjük meg őket. De ha már ajándék, akkor miért ne legyen egyben hasznos is? A laptopokat rengetegen használjuk munkára, tanulásra vagy kikapcsolódásra. Azonban nem csak új laptop vásárlásában érdemes gondolkodni, hiszen magas áruk miatt megterhelőek lehetnek anyagilag – arról nem is beszélve, ha azt esetleg részletfizetéssel vásároljuk, a gép értéke töredékére csökken, mire teljesen kifizetjük.
Ma azt szeretném Neked bemutatni, hogyan tudod kihozni a maximumot a meglévő laptopodból. A gép számtalan részegségből épül fel: CPU (processzor), RAM (memória), HDD (merevlemez), akkumulátor, billentyűzet és még sorolhatnám. Minden egyes részegység egyenlően fontos a gép megfelelő működéséhez. A gép teljesítménye, magyarán a sebessége abszolút más kérdés, ezt általánosságban véve mindig a leggyengébb láncszem határozza meg. Ezt a jelenséget hívják „bottleneck effect”-nek, amit magyarra úgy lehetne fordítani, hogy palacknyak hatás. A palack nyakának átmérője határozza meg, hogy egyszerre mennyi folyadék képes abból kifolyni. Legyen egy 250 literes tartályunk, ha annak nyílása egy borosüvegé, akkor bizony lassan csordogál ki belőle a nedű.
A Win + Pause billentyűkombinációval megnyitható Rendszer panelen találod a Windows élményindexet –
A legkisebb szám határozza meg az eredményt, ahogy a valóságban is
Pontosan ugyanez a helyzet a laptopoknál is. A leggyengébb részegység válik a szűk keresztmetszetté. Hogy melyik ez a gépedben? Nincs általános válasz erre, minden gép különbözik. De nem csupán géptől, hanem annak felhasználási céljától is függ. Dolgozol rajta? A beadandód írod? Vagy este hazaérsz és megnézel rajta egy filmet? Van, amelyikben a processzor cseréjével érünk el jelentős gyorsulást, másutt a memória bővítése fejti ki leginkább áldásos hatását, ugyancsak másik esetben egy akkumulátor cseréből profitálunk a legtöbbet. Amennyi ember, ahány gép, annyi fajta megoldás létezik. Hogy ne csak szuperlatívuszokban beszéljünk, szemléltetjük néhány példával a fentieket.
1. MEMÓRIA BŐVÍTÉS
A legegyszerűbb és anyagilag is legkevésbé megterhelő a memória bővítése. Természetesen ez sem csodaszer, de az esetek több, mint 75%-ban érezhetően gyorsabb tőle a laptop. Hogy miért van ez? A memóriában tárolódnak az éppen futó programok. A Word, az Excel, a Chrome böngésződ, a VLC videólejátszó, a Winamp zenelejátszó. Minden egyes program lefoglal a memóriából egy szeletet. Van amelyik 20 MB-ot, van amelyik 300 MB-ot, de hiszed vagy sem, maga a Windows operációs rendszer is ugyanezt a memóriát használja. Ha a laptopodban 2 GB memória van, akkor rögtön indítás után már csak 0,8-1,2 GB memória áll ebből rendelkezésre.
Egyszerű és gyorsan elvégezhető a memória bővítés
Minél több programot nyitsz meg, annál kevesebb memória marad szabadon. Egy komolyabb program (Photoshop, 3D tervezőprogram, PC játék) akár több GB memóriát is felemészt. Amint elfogyott a fizikai memória, a Windows a virtuális memóriához nyúl. A virtuális memóriáról korábban írtunk, röviden: a HDD-n tárolt fájl, lényegében a memória virtuális kibővítése. Előnye, hogy több memóriád lesz, hátránya, hogy az jóval lassabb, mint a valódi memória.
Arról, hogy szükséged van-e memóriára, könnyen meggyőződhetsz. Nyisd meg a Feladatkezelőt, és ott navigálj a Teljesítmény fülre. Itt látod a memória kihasználtságát. Ha a szokásos programjaidat megnyitva kevesebb, mint 500 MB marad szabadon, akkor ajánlott bővíteni. Hiába marad mindig párszáz megabájt szabad memória, a Windows azt fenntartja magának, így a programjaid nem férnek hozzá.
A Feladatkezelőben tudod ellenőrizni elegendő memória van-e a laptopodban
Milyen memóriát vegyél? Három generációjuk van, a DDR1, DDR2 és a DDR3 (úton a DDR4-el). Méretben is különbözőek, a legáltalánosabb 1 GB-os modultól a 8 GB-os modulokig. Üzletünkben ingyenesen beszereljük Neked a nálunk vásárolt memóriákat, amit a helyszínen meg is várhatsz (nem kell itt hagynod hozzá a laptopot). A memóriáinkat az alábbi hivatkozásokon találhatod meg:
● DDR1 laptop memóriák
● DDR2 laptop memóriák
● DDR3 laptop memóriák
A gyári új memóriákra 12 hónap, míg a használtakra 1 hónap garanciát adunk. A nálunk vásárolt memóriák kiváló minőségűek és teszteltek.
2. PROCESSZOR CSERE
A CPU magyarra fordítva a központi feldolgozó egység rövidítése, de mi csak egyszerűen processzornak hívjuk. A processzor a géped agya, itt történnek a számítási műveletek. Kézenfekvő, hogy minél jobb a processzor, annál gyorsabb a laptopod. Azonban itt a sebességet nem km/h-ban mérjük, hanem mega- és gigahertzben (MHz, GHz). Egy átlagos laptop processzor 2,40 gigahertzes, és rögtön kettő maggal rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy egyszerre két párhuzamos feladatot tud végezni anélkül, hogy megosztaná erőforrásait, így lassulna az első feladat elvégzése azért, mert egy másodikat is végeznie kell.
Különféle paraméterek határozzák meg a teljesítményét. Elsősorban a processzor órajele, amely az egy ciklusban végrehajtható feladatok számát határozza meg. Az óra az egész számítógép működéséhez szükséges ütemet biztosítja. Az óra magában foglal egy kvarckristályt, ami az órajel előállításához szükséges rezgés stabilitását adja. Sebességét Hertzben (Megahertzben) mérjük. A mai processzorok órajele általánosan 1.80 és 3.20 GHz között található.
A különböző generációjú processzorok órajelei nem összevethetőek, de irányadóként tekinthetőek. Így például a vadonatúj, extra alacsony csíkszélességgel készülő Haswell-generációs laptop processzorok 1 GHz-es órajele is elégséges lehet általános irodai feladatok ellátásra. Komolyabb 3D tervező programok, nagy számításigényű alkalmazások, számítógépes játékok használatához gyorsabb, legalább 2.00 GHz órajellel rendelkező processzort ajánlunk.
2006-os évtől jelentek meg az asztali és a laptop számítógépekben is a kettő és négy magos (dual core, quad core) processzorok. A fizikai processzormagok számával meg lehet többszörözni a számítási kapacitást, amely az ilyen működést támogató programoknál a magok számával megegyezően gyorsabb működést eredményez. Beszélhetünk továbbá logikai szálakról (thread), amelyek nem fizikailag megjelenő processzormagok, hanem a processzor által elvégzendő feladatok szimultán való végrehajtását jelenti.
A különbség tehát a 2 magos és a 2 szállal rendelkező processzorok között az, hogy a 2 mag közelítőleg dupla annyit képes elvégezni ugyanazon idő alatt (dupla akkora teljesítménye van), míg a 2 szálas processzor a teljesítményét elosztja két, egymás mellett futó program között, gördülékenyebb működést eredményezve. Minden 2 magos processzor legalább 2 szállal rendelkezik, maximum 4 szállal. A magok számánál több szálat HyperThreading-nek nevezzük.
Kollégáink készséggel állnak rendelkezésedre CPU csere ügyében is. A memóriabővítésnél jóval összetettebb folyamatról beszélünk, amelyhez szükségünk van a géped és a jelenlegi processzorod pontos típusára. Ezen két információ tudatában tudunk Neked processzort ajánlani.
Ezt elküldheted Facebook oldalunkon üzenetben, vagy e-mailben. A processzorcsere időigényes folyamat, ami miatt a laptopod itt kell hagynod nálunk néhány napra. Természetesen amennyiben rendelkezel a kellő ismeretekkel Te is kiválaszthatod webáruházunkban a Neked szimpatikus processzort:
● Intel processzorok
● Core2Duo processzorok, Core Duo processzorok
● Dual Core processzorok, Pentium processzorok
● Core i3 processzorok, Core i5 processzorok
● AMD processzorok
● Athlon 64 processzorok, Athlon 64 X2 processzorok
● Athlon II processzorok, Phenom II X3 processzorok
● Turion 64 processzorok, Turion 64 X2 processzorok, Turion II Ultra processzorok
● A Series processzorok, V Series processzorok