A laptopunk teljesítményét azzal folythatjuk le manapság a legjobban, ha nem biztosítunk a rendszer működéséhez elegendő tárhelyet, vagy ha a háttértárolónk lassan ír és olvas. A ma használatban lévő processzorok másodpercenként több milliárd számítást képesek elvégezni, a hatékonyságukat azonban jelentősen visszavetheti, ha várniuk kell az információra, mert egy leterhelt SSD, vagy ne adj’ isten egy HDD nem tudja megfelelő tempóban szállítani az adatokat.
Szerencsére manapság már nagyon ritkán fordul elő, hogy egy új laptopba ne SSD-t szereljenek, de pár évvel ezelőtti gépekben még simán lehet HDD az alapértelmezett háttértár. Sajnos ezek a valós teljesítményük közelébe sem tudnak érni az elavult technológia határai miatt. Az kétségtelen, hogy a felhasználók túlnyomó többségének minden feladatra az SSD a legalkalmasabb megoldás, de mi egyáltalán az az SSD? Hogyan működik? Milyen opcióink vannak? Ezeket vesszük sorra ebben a blogcikkben!
Mire szolgál az SSD?
„ Ha megkérdeztem volna a vásárlókat, hogy mit akarnak, azt mondták volna, hogy egy gyorsabb lovat.” – Henry Ford
Az SSD az eszközök hosszútávú tárolója lehet, amely akkor is raktározza a fájlokat, amikor a készülék ki van kapcsolva. A rendszer memóriájával (RAM) és processzorával (CPU) együtt dolgozik az adatok elérésében és használatában, beleértve az operációs rendszert, programokat, dokumentumokat, játékokat, képeket és zenéket.
Ennek értelmezése egy példán keresztül a legegyszerűbb. Mi történik, amikor például egy Excel-táblát nyitsz meg?
A táblázat a háttértáron (SSD vagy HDD) van hosszútávra elraktározva. Mikor megnyitod, a processzor “bekéri az adatot”.
Az SSD (vagy rosszabb esetben HDD) ilyenkor elkezdi átmásolni a szükséges információt, jelen esetben az Excel-táblát a gép memóriájába (RAM). Utóbbi egy sokkal gyorsabb működésű tároló, viszont áram nélkül azonnal “elfelejt” mindent.
Végül a processzor a RAM-ot olvasba, abban kezdi futtatni a programot.
Az SSD-k erőssége a HDD-kkel szemben a második lépésben mutatkozik meg, ekkor ugyanis sokkal gyorsabban tudják kiszolgálni a szükséges információval a RAM-ot, így a processzornak jelentősen kevesebbet kell várnia arra, hogy elkezdhesse futtatni a programokat.
Milyen előnyökkel rendelkezik az SSD a HDD-vel szemben?
Pár évvel ezelőtt még elmondható volt, hogy bizonyos feladatokra alkalmasabbak a HDD-k, manapság azonban már csak azoknak javasolt a régi technológiában gondolkodni, akinek hatalmas tárhelyre van szüksége, több tíz terrabyte-ra.
Mindenki az SSD-k szuperképességéről beszél, de mik ezek pontosan?
Gyorsabb írási/olvasási sebesség: Függetlenül az SSD típusától, az mindenképp gyorsabb lesz, mint egy HDD. Ez különösen nagy fájlok írásakor és megnyitásakor érezhető.
Gyorsabb gép indulás, jobb teljesítmény: Az SSD-re telepített operációs rendszerek (legyen az Linux, Windows, MacOS vagy bármi más) klasszisokkal gyorsabban indulnak el, és az SSD-n tárolt programok is gyorsabban indulnak.
Tartósság: Köszönhetően annak, hogy nincs bennük mozgó alkatrész, az SSD-k sokkal ellenállóbban a fizikai hatásokkal szemben, és a hőt is jobban viselik, mint a HDD-k.
Energiafogyasztás: Szintén a mozgó alkatrészek hiányának köszönhető, hogy az SSD-k kevesebb áramot fogyasztanak, mint elődeik. Szerencsés következmény, hogy ezáltal a hőtermelése is alacsonyabb.
Halkabb működés: Azáltal, hogy az SSD-kben semmi nem mozog, teljesen némán működnek, szemben a HDD-kkel, amik rossz esetben még a gépházakból is hajlamosak voltak kihallatszódni.
Méret: Az SSD-k számos méretben elérhetők. A szabvány 2,5 hüvelyk a legáltalánosabb, de az M.2-es csatlakozót használó szilárdtest meghajtók számos verzióban elérhetők.
Apró hátrányok
Az egyetlen hátrány, amit már fentebb egy mondatban említettünk, az ár. 1 TB alatt már egészen kiegyenlített a harc árban az SSD-k és HDD-k között, de amint elkezdünk feljebb nézelődni, gyorsan kezd szétnyílni az a bizonyos olló. Egy 4 TB-os SSD árából egy 10-12 TB-os HDD-t is vásárolhatunk. Ezzel egyelőre nem tud versenyezni az SSD-piac.
Az SSD-k egyik funkcionális korlátja, hogy míg az üres meghajtóra nagyon gyorsan tudnak adatokat írni, az adatok felülírása sokkal lassabb.
Ennek oka, hogy a NAND flash törlése nagy mennyiségű feszültséget igényel. Bár elméletileg a NAND memória könnyen törölhető, a szükséges feszültség mennyisége az újraírandó cellákat körülvevő egyes cellákat is megterheli. Az adatok blokkszinten történő törlése enyhíti ezt a problémát.
Milyen opciók vannak?
Az SSD-ket úgy tervezték, hogy a HDD-ről való átállás a lehető legegyszerűbb legyen, így a mai napig rengeteg modell használja ugyanazt a csatlakozó felületet, amit az elődök. A SATA-csatlakozók különböző generációi már 2000-es évek közepétől szabványnak számítanak, így könnyen lehet, hogy bármiféle átalakító nélkül, akár egy 10-15 éves laptopba is beszerelhető egy modern SSD.
Ezeket később az M.2-es foglalatot használó SSD-k fejlesztették tovább, amik jelentősen kisebb helyet foglalnak el. Jelenleg 3 különböző típust különböztetünk meg:
SATA SSD: Olcsóbb, de lassabb technológia. Egy HDD-hez képest egy ilyen is nagy előrelépés, általában körülbelül 500 MB/s-os sebességgel írnak és olvasnak. LINK: https://www.laptopszaki.hu/ssd-meghajto/sata-iii-108281,/5315
M.2 SATA SSD: Hibrid megoldás, hiszen ezek már a modernebb csatlakozó típust használják, sebességüket tekintve azonban még kötöttek a SATA szabvány miatt. Helytakarékossági szempontból, vagy a SATA-csatlakozó hiánya esetén lehet jó opció. LINK: https://www.laptopszaki.hu/ssd-meghajto/m2-sata-108284,/5315
NVMe/PCIe SSD: A jelenleg leggyorsabb technológia. A PCIe SSD-k elméletben másodpercenként több GB írására és olvasására is alkalmasak. Ehhez persze sok más feltételnek is teljesülnie kell. LINK: https://www.laptopszaki.hu/ssd-meghajto/m2-nvme-108283,/5315
Mi az a NAND SSD?
A NAND (Not AND) egy olyan típusú flash memória technológia, amelyet elsősorban SSD-kben (szilárdtest-meghajtókban) használnak az adatok tárolására. A NAND flash memória nem felejtő memória, azaz képes az adatokat megőrizni akkor is, ha nincs áram alatt. A működése a logikai NAND kapuk elvén alapul, ahol a memória cellái tranzisztorokat tartalmaznak, amelyek elektronokat tárolnak. Ezek az elektronok határozzák meg a cellák állapotát, amelyet a rendszer 0 vagy 1 értékként olvas. A NAND flash memóriának számos előnye van, többek között gyors adatátvitel, alacsony energiafogyasztás és nagy tárolókapacitás, ami miatt ideális választás modern tárolóeszközökben.
A NAND Flash Memória Típusai
1. SLC (Single-Level Cell)
Az SLC memóriák cellánként egy bitet tárolnak, így rendkívül gyorsak és tartósak. Ezek a legdrágább NAND típusok, általában ipari alkalmazásokban használják őket.
2. MLC (Multi-Level Cell)
Az MLC memóriák cellánként két bitet tárolnak, ami növeli a tárolókapacitást és csökkenti az árat, de lassabbak és kevésbé tartósak, mint az SLC memóriák.
3. TLC (Triple-Level Cell)
A TLC memóriák cellánként három bitet tárolnak, ami tovább növeli a kapacitást és csökkenti az árat, de még lassabbak és kevésbé tartósak, mint az MLC memóriák.
4. QLC (Quad-Level Cell)
A QLC memóriák cellánként négy bitet tárolnak, így a legnagyobb kapacitást és legalacsonyabb árat kínálják, de a leglassabbak és legkevésbé tartósak a NAND típusok közül.
Hogyan használd?
Azt javasoljuk, hogy az operációs rendszeredet mindenképp SSD-n tárold. Ezzel drasztikusan felgyorsíthatod a számítógéped indulását alvó, vagy teljesen kikapcsolt állapotból is. Ehhez már egy 240 GB-os SSD is elég, ha azonban használat közben is szeretnéd, hogy gyorsabb legyen a felhasználói élmény, azt javasoljuk, hogy legalább egy 500 GB-os SSD-be fektesd a pénzed. Ebben az esetben már a legfontosabb programjaid is elférnek majd az SSD-n, így sokkal gyorsabban töltődnek majd be, és állnak majd készen a használatra.
Végül, de nem utolsósorban külső adattárolóként is remekül használhatók, számos olyan modell létezik, ami rendkívül ellenálló külsőt kapott, a gumiborítás és vastagított ház gondoskodik róla, hogy ezek az SSD-k ne csak porálló, hanem bizonyos esetekben akár vízállóak is legyenek.
Külső SSD-k
A külső SSD-k remek megoldást nyújtanak azok számára, akik extra tárhelyet szeretnének, de nem akarják a belső meghajtót cserélni. Ezek az eszközök rendkívül ellenállóak, sok modell por- és vízálló, így ideálisak utazáshoz vagy kültéri használathoz is.
Mindenben segítünk!
A Laptopszakinál mindig arra törekszünk, hogy a számodra legideálisabb megoldást kínáljuk. Webáruházunkban számos SSD elérhető, amiket azonnal megvásárolhatsz a szaküzletünkben, vagy egy nap alatt kiszállítjuk Neked bárhova Magyarországon belül. Ha úgy érzed, nem szeretnél szerelgetni, hozd be hozzánk a géped és egy nap alatt megcsináljuk az SSD cserét vagy bővítést, sőt, ha távolabb laksz, futárral hozzuk-visszük a laptopod!
Végszó
Az SSD-k a modern számítástechnika nélkülözhetetlen elemei, amelyek drasztikusan javítják a rendszer teljesítményét és megbízhatóságát. Az SSD-k széles választéka lehetővé teszi, hogy minden felhasználó megtalálja a számára legmegfelelőbb megoldást, legyen szó akár belső, akár külső tárolóról.