HELYBŐL SOSEM ELÉG
A tárhely a számítástechnikában mindig olyan, hogy bármennyi van, sosem lehet belőle elég. A digitális fényképezők, videokamerák korában hipp-hopp betelnek a gigabájtok, családi képekkel, a nagyobbik gyermek szalagavatójáról készült felvételekkel – amit még évek múltán is elővehetünk, hogy mosolyt és könnyeket csaljon az arcunkra. Ezeknek az emlékeknek kell a tárhely, ezeket kell megőriznünk.
Ellentétben az asztali számítógépekkel, amelyekbe akár 5-6 merevlemezt is szerelhetünk, a laptopok nagy többsége egyetlen HDD hellyel rendelkezik. Így a rendelkezésre álló tárhelyet csak külső USB-s merevlemezzel, vagy a meglévő teljes cseréjével tudod megnövelni. A meglévő HDD cseréje pedig megköveteli az operációs rendszer újratelepítését és az azzal járó összes bonyodalmat. Láthatod, hogy kellően korlátozott opciók állnak rendelkezésre a tárhely bővítésére és azok sem a legegyszerűbbek.
VAN ÉLET A HDD CSERE UTÁN?
Előfordulhat az is, hogy a merevlemezed lecserélted egy nagyobbra és így nem tudsz mit kezdeni a régivel. Vagy csak szimplán szeretnéd kihasználni az SSD meghajtók szédületes sebességét – amiről hamarosan egy újabb cikkünkben olvashatsz, összemérve az SSD-ket és HDD-ket minden szempontból. Az SSD meghajtók azonban relatíve kevés hellyel szolgálnak, a 60 vagy 120 gigabájtos eszközök piszkosul gyorsak, de az operációs rendszeren, alapvető programjaidon kívül túlzottan sok adatot nem tudsz rajtuk tárolni.
Méretben, formában azonosak, de nem ugyanazok:
a jobb oldali hagyományos CD/DVD optikai meghajtó, a bal oldali egy Multibay-be szerelt merevlemez
Egy SSD mellé, amelyre a Windows-t és programjaid telepíted, optimális választás egy HDD, amelyen pedig adatot tárolhatsz. A HDD-n elférnek a képeid, zenéid, játékaid, filmjeid, hiszen azok nem igényelnek gyors elérést, ellenben annál több helyet. Az SSD-ről pedig szempillantás alatt indíthatsz bármilyen programot!
OPTIKAI CSALÓDÁS, VAGY MÉGSEM?
Egyetlen bökkenő van csupán: hova teszed a HDD-t? Külső házban cipeled magaddal? Szerencsére a leleményes mérnökök mindig kiötlenek valami frappáns megoldást. Ez alkalommal a Multibay HDD Caddy-re gondolok.
Ez egy olyan keret, amelynek külső formája és mérete megegyezik a szabványos laptop optikai meghajtóéval. A belső része pedig egy szabványos laptop merevlemez fogadására lett felkészítve, méretben, csatlakozóval és csavarokkal. Gondolj csak bele: mennyire ritkán használunk manapság CD és DVD lemezeket, igaz? És milyen nagy szükséged van emellett a tárhelyre. A megoldás pofonegyszerű, ráadásul a többi tárhely bővítési opciót figyelembe véve egyenesen olcsónak mondható.
BESZERZÉS, BESZERELÉS
A HDD Caddy beszerzésénél mi sem egyszerűbb, elegendő csak felkeresned minket vagy webshopunkat, ahol kínálunk SATA és IDE (PATA) rendszerű Multibay HDD Caddy-ket is, sőt a SATA-ból is van normál (12,7mm) és keskenyített (9,5mm) változatunk is.
A beszerelés géptípusonként jelentősen eltérő, azonban bonyolultnak szerencsére nem nevezhető művelet. Az optikai meghajtót a helyén tartó csavart eltávolítva könnyedén kicserélheted azt a vadonatúj HDD Caddy-re, benne az új merevlemezeddel. Természetesen amennyiben nálunk vásárolsz, ezt díjmentesen elvégezzük számodra, amelyet a helyszínen meg is várhatsz.
A laptop optikai meghajtóját kiszerelve kreálunk helyet a második merevlemeznek
Az elsődleges merevlemez helyre kerül az új HDD vagy SSD
Hogyan működik ez pontosan?
1. A CD/DVD meghajtót eltávolítjuk a laptopból,
2. A meghajtó helyére kerül a Multibay HDD keret, amibe egy általad kiválasztott méretű HDD-t helyezünk,
3. Az elsődleges merevlemez helyre szereljük a leendő rendszer merevlemezt, vagy SSD-t is,
Végeredmény: Ha az elsődleges meghajtód egy SSD és ezen van az operációs rendszered, akkor jelentős gyorsulást érhetsz el, míg az adataidat a második - gyorsaság szempontjából kevésbé fontos - Multibay keretbe épített HDD-n tárolhatod.
MIRE FIGYELJEK?
Két fajta csatolófelület létezik a számítástechnikában, ha a merevlemezekről van szó. Az első az IDE (PATA), ami a soros (parallel-ATA) adatátvitelt jelenti. Ez a régebbi laptopok sajátja. Az új szabvány a SATA, ami a párhuzamos (serial-ATA) adatátvitelt jelenti. Mindenféleképpen a laptop típusodnak megfelelő HDD Caddy-t válaszd, ellenkező esetben nem lesz kompatibilis a meglévő merevlemezeddel. Természetesen kínálunk IDE és SATA csatolású HDD-ket, SSD-ket és beépítő kereteket is.
Így különböztetheted meg a SATA és a PATA (IDE) meghajtókat egymástól
Nagyon fontos megemlíteni, hogy ugyan az SSD meghajtók képesek akár 450 megabájtos másodpercenkénti olvasásra és írásra is, ezt csak a megfelelő laptoppal érhetjük el. Pontosabban, annak alaplapjától függ, amely lehet SATA, SATA2 és SATA3 csatolófelületű. A csatoló minden esetben megegyezik, a támogatott maximális sebességben térnek el egymástól.
Ha SSD-vel való bővítésen gondolkozol, akkor mindenképpen a laptop eredeti, elsődleges HDD helyére érdemes azt tenni a gyorsabb adatátvitel megőrzése miatt. A régi HDD-det, amelyet ezentúl csak adattárolásra fogsz használni, pedig teheted a HDD keretbe, ami az optikai meghajtód helyére kerül.
Természetesen a Multibay használatával elveszíted a lehetőséget, hogy CD-ket és DVD-ket tudj olvasni vagy írni a laptopodon. Szerencsére manapság erre már elég ritkán kerül sor, így ezt kiküszöbölheted USB pendrive vagy külső DVD-olvasó használatával.