➟ Várunk újra: január 2-tól, hétköznapi nyitvatartás szerint várunk József körúti szaküzletünkben és szervizünkben. 

Tippek-trükkök: Választhatsz, hogy gyors vagy lassú legyen a laptopod

Tippek-trükkök: Választhatsz, hogy gyors vagy lassú legyen a laptopod

Minden héten megkerestek minket azzal, hogy belassult a laptop, amit használtok. Első hallásra ez ugyanannyira megfoghatatlan probléma, mint, hogy hétfőn sok eső esik, pedig nem az. A laptopod sebességére nincs hatással az időjárás sem a napkitörések, de még a részleges napfogyatkozás sem. Csak és kizárólag a hardver és a szoftver kényes egyensúlyától függ, hogy milyen gyorsan válaszol.

HA A VAS A LASSÚ

A hardveres kérdést kellő alapossággal áttárgyaltuk az utóbbi időben. Ha évente egyszer kitisztítod a laptopod, akkor nem fog túlmelegedés miatt eltávozni az örök vadászmezőkre. Ennyire egyszerű, nincsen benne ördöngösség. Nem kell matematika professzornak lenned, hogy kiszámold: egy laptopot átlagosan 4-5 évig használsz. Ez idő alatt, minden évben egy alkalommal rászánod az alapanyagokat és az időd, hogy kitisztítsd, és eléred, hogy megérje a harmadik és a negyedik évet is – ugyanis általában ekkorra lesznek olyan problémák a géped hűtésével, hogy attól tönkremegy.

Tippek-trükkök: Választhatsz, hogy gyors vagy lassú legyen a laptopod

Ha ehhez nem értesz, akkor megbízhatsz ezzel szakembert. Egy ilyen tisztítás, 5 éven keresztül évi egy alkalommal nem haladja meg a laptopod értékének a hatodát, ellenben megduplázza az élettartamát, és megkíméli a pénztárcád egy 150-200 ezer forintos kiadástól.

HA AZ AGY A LASSÚ

Ha ez nem oldotta meg a problémát, akkor némi detektívmunkára lesz szükség. Mi a helyzet a szerkezet lelkével, a szoftverrel? A szoftver a program, amit futtatsz a laptopodon. Programok, pontosabban szólva. A legnagyobb programod az operációs rendszered (Windows, Linux, OS X), ami után szépen libasorban jönnek a kisebbek: az internetböngésződ, a vírusirtód, a szövegszerkesztőd, a zenelejátszód és így tovább.

Tedd fel a kérdést magadnak: megváltozott valami az elmúlt pár hétben? Ha telepítettél új programot (vagy illesztőprogramot), futott a Windows Update, akkor érdemes itt kezdeni a tisztogatást. A program eltávolítása, a régi illesztőprogram visszaállítása segíthet. A Windows Update-ről olykor érkezhet hibás frissítés, sajnos a Windows 7-ben és 8-ban ezek visszaforgatására még nincs lehetőség, azonban hamar szokták az ilyen eseteket orvosolni egy újabb frissítéssel. Ebben az esetben légy türelemmel.

blogunk ajánlása

INDÍTSD ÚJRA

Látszólag nem történt változás hardverben, mégis belassult a laptop. Mitől van ez? Kezdjük a legkézenfekvőbbel: indítottad újra mostanában a laptopot? Sokan csak lehajtjátok a kijelzőt, amivel alvó állapotba kerül a laptop. Ilyenkor minimális áramfelvétel mellett el van mentve a munkameneted, gyorsabban feláll a rendszer, mintha hidegindításból indulna. Túlzásba sem szabad esni, néha tessék meglátogatni a Start menüt, és kézileg indítsd újra a laptopod. Hetente 1-2 alkalommal érdemes ezt legalább megtenni.

DRIVEREK FRISSÍTÉSE, VISSZAÁLLÍTÁSA

Ha úgy gyanítod, hogy a videokártyád illesztőprogramjának (driver-ének) frissítése után viselkedik furcsán a laptop, akkor javasoljuk a gyártó honlapjáról beszerezni az ott megtalálható utolsó stabil verziót. A laptop gyártók jellemzően személyre szabják az AMD és az nVIDIA illesztőprogramjait. Más egyéb hardverelem illesztőprogramjának frissítése is okozhat rendellenes, lassabb működést. A Windowsban az Eszközkezelőben minden hardverelemnél lehetőség van az eggyel korábbi illesztőprogram visszaállítására.

Az új hardver inkompatibilitási hibái nem értelmezhető problémák a laptopok világában, de ne tudjuk le ennyire könnyen. Mobilnetet használsz, és új USB stick-et kaptál a szolgáltatódtól? Esetleg új merevlemez, DVD-meghajtó, bővítő kártya került a laptopba? Érdemes utánamenni ezeknek a változásoknak, és kipróbálni a laptopot ezek használata nélkül (ha arra mód van).

ÍRTSUNK VÍRUST!

Az is elképzelhető, hogy egyszerűen csak rossz linkre kattintottál és letöltöttél egy malware-t, adware-t. A múlt heti cikkünkből kiderült, hogy melyik szoftvereket használd géped védelmére: egy BitDefender és egy MalwareBytes letöltése futtatása után elképzelhető, hogy minden problémád tovaszáll.

AUTOMATIKUSAN INDULÓ PROGRAMOK

Ha az eddigiek nem sikerültek, akkor ideje szétnézni az automatikusan induló programok háza táján. A Windows-al együtt számtalan programod elindul önmagától, anélkül, hogy arra külön meg kéne kérned. Ha ezekből túlzottan sok van egy időben, akkor az jelentős mértékben képes visszafogni a laptopod teljesítményét – az indulási és a futási időszakban egyaránt. Ezen programok memória mennyiséget és processzor számítási időt emésztenek fel. Érdemes alaposan átvizsgálni az induló programok listáját, és a nem szükségeseket eltávolítani.

Az Automatikus indítás szerkesztése (Windows 7):

1) Nyisd meg a Start menüt és gépeld be: „msconfig” majd nyomj entert,
2) Kattints az „Automatikus indítás” fülre,
3) A listában a pipákkal tudod kiiktatni az indítandó programokat, ami mellől kiveszed a pipát, az nem indul el.

Az Automatikus indítás szerkesztése (Windows 8):

1) Nyisd meg a Feladatkezelőt
2) Kattints az „Indítás” fülre
3) A listában szereplő programokat jobb egér gombbal kattintva tudod kiválasztani
4) Az „Engedélyezés” opcióval megengeded a programnak indulást
5) A „Letiltás” opcióval megtiltod a program indulását

BENTHAGYANDÓ PROGRAMOK

Léteznek programok, amelyeket nem érdemes kikapcsolnod.

Antivirus: a vírusirtód fontos program, a laptopod védelmi vonalának egyetlen legerősebb bástyája. Ha be van kapcsolva a laptopod, akkor futnia kell.

Akkumulátor-mérő: a Windows beépített akkumulátor figyelőjén kívül sok gyártó ad saját alkalmazást erre, ami az akkumulátor elhasználódottságát is figyelik, továbbá akkumulátor kalibrálásra is képesek. Hasznos program, ne lődd ki.

Felhő tárhely szinkronizálás: a felhő tárhely használata attól olyan nagyszerű, hogy a kijelölt mappa tartalmát automatikusan szinkronizálja a weben található adatokkal. Erre csak akkor képes, ha fut a kliens program.

Kommunikációs programok: ha gyakran beszélsz VOIP-alapon, akkor ne lődd ki a Skype-ot.

Ezen kívül a legtöbb program nem igényel automatikus indítást. Ne felejtsd el, az automatikusan induló programok elveszik a ténylegesen futtatandó program elől a memóriát, és minden egyes alkalommal annál lassabban indul a laptop.

A blog alapítója
Malatidesz Zsolt
Malatidesz Zsolt
laptopszaki.hu
Üdv a Laptopszaki.hu blogban!

Mi vagyunk a Laptopszaki, egy segítőkész és gyors laptop szerviz és laptop alkatrész webshop/szaküzlet, kiemelkedően rugalmas és segítőkész ügyfélszolgálattal. Azért hoztam létre ezt a blogot, hogy a 11 éves szakmai tapasztalatunkat megosztva segítünk azoknak a laptop tulajdonosoknak, akik szeretnének gyors, megbízható és biztonságos laptopot.

Ne maradj le Te sem a legjobb laptopos cikkekről, kövess minket Facebookon és iratkozz fel a hírlevelünkre.

Ha laptop alkatrészre van szükséged, irány a webshop főoldala, kattints ide.