Időről-időre mindig felüti a fejét egy újabb próbálkozás, hogy minél több felhasználói fiók adataihoz férjenek hozzá, amihez vírust használnak.
A tünet a következő: ismerősödtől kapsz a Facebookon egy üzenetet, amelyben semmi egyéb nem szerepel, csupán egy hivatkozás. A link egy ismeretlen oldalra mutat, aminek legtöbbször „eu” vagy „com” a végződése. Ha rákattintasz a linkre, akkor tudtodon kívül minden ismerősödnek tovább küldöd a vírusos linket.
Hogy mi ezzel a célja a vírus megírójának? A jelenséget „data phish”-nek nevezte el az angol szakzsargon, amely adathalászatot jelent. Megpróbálják a legtöbb személyes adatunkat, like-olt oldalakat és minden felhasználható információt lelopni rólunk. A védekezés igen egyszerű: ne nyisd meg a linket, amit kapsz. Ne is válaszolj az üzenetre.
Ha megtörtént a baj:
1. Minden bejelentkezett helyen (otthoni, munkahelyi számítógép, mobiltelefon, stb) ki kell jelentkezni,
2. Ne lépj be a régi jelszavaddal, hanem kérj e-mail címedre jelszóemlékeztetőt,
3. Miután megkaptad az e-mailt, állítsd be az új jelszavad.
A vírus december eleje óta gyűjti áldozatait, a terjedésen kívül azonban más „tünetet” nem jeleztek. Elképzelhető, hogy egy bizonyos összegyűjtött adatmennyiség után lép csak a vírus alkotója, a szándékai nem ismertek. Amennyiben ilyen oldallal találkozol, annak megnyitása nélkül (!) küldd be azt a Google-nek, hogy tiltólistára tehessék azt.