➟ Várunk újra: január 2-tól, hétköznapi nyitvatartás szerint várunk József körúti szaküzletünkben és szervizünkben. 

Forradalmi áttörés az akkumulátorgyártásban

Az energiatárolásban elért áttörések elképesztőek voltak az eddigi évtizedekben, de az emberek mindig többet akarnak. Minél többet tudunk belezsúfolni egy korlátozott helyre, annál tovább bírják egy töltéssel a laptopok és annál messzebb mennek az elektromos autók.

A manapság használt Li-Ion ( lítium-ion) akkumulátorok neve félrevezető. Ugyanis ezek anódja (ahol az elektrolit által szolgáltatott elektronok kisülnek, és átjutnak az akkura kötött eszközbe) nem lítiumból készül, csupán az elektrolit tartalmazza.

Forradalmi áttörés az akkumulátorgyártásban

A periódusos rendszer harmadik eleme, a lítium

Sokkal hatékonyabb lenne kizárólag lítiumból készíteni az anódot is, de a korai próbálkozások rendre kudarcot vallottak. Legfőképp a lítium védőréteg nélküli hirtelen állapotromlása volt az oka, amiért nem készültek soha ilyen akkumulátorok.

A másik nagy kihívást az anód és az elektrolit érintkezése közötti erős kémiai reakcióból adódó heves hőtermelés jelentette. A túlmelegedett akkumulátorokról pedig tudjuk, hogy tűzveszélyesek. Ez pedig nem hogy egy laptopnál, de egy 160 kilométer/óra sebességgel száguldó Tesla vagy egy Boeing Dreamliner személyszállító repülőgép esetében ad némi nyugtalanságra okot.

Forradalmi áttörés az akkumulátorgyártásban

A laptopodban is litium-ionos akkumulátor található

Az áttörést a Stanford Egyetem kutatói érték el. Az instabil lítiumot sikerült egy 20 nanométer vékony filmréteggel bevonniuk, amely stabilizálja annak kémiai reakcióját, meggátolva a lítium szétrepedezését, esetleges heves hőtermelést. A réteget nanogömböknek nevezték el, amely amellett, hogy kémiailag stabil, erős és rugalmas is, így tudja követni a lítium alakváltozását, megvédve az anódot.

Az akkumulátor hatásfoka ezáltal 99 százalékra javul, amely azt jelenti, hogy 150 töltési ciklus (teljes lemerítés és feltöltés) után sem romlik a kapacitása. A „védtelen” lítium esetben ez csupán 96% volt, ami körülbelül 100 ciklus után 50% köré csökkent. A kutatók jelenleg a hatások 99,9%-ra való feltornászását tűzték ki célul. Ha sikerül ezt elérniük, akkor nem csupán tűzveszélytől mentes, súlyban is könnyebb akkumulátoraink lesznek a jövőben, hanem akár kétszer-háromszor hosszabb ideig bírják egy töltéssel.

blogunk ajánlása

A blog alapítója
Malatidesz Zsolt
Malatidesz Zsolt
laptopszaki.hu
Üdv a Laptopszaki.hu blogban!

Mi vagyunk a Laptopszaki, egy segítőkész és gyors laptop szerviz és laptop alkatrész webshop/szaküzlet, kiemelkedően rugalmas és segítőkész ügyfélszolgálattal. Azért hoztam létre ezt a blogot, hogy a 11 éves szakmai tapasztalatunkat megosztva segítünk azoknak a laptop tulajdonosoknak, akik szeretnének gyors, megbízható és biztonságos laptopot.

Ne maradj le Te sem a legjobb laptopos cikkekről, kövess minket Facebookon és iratkozz fel a hírlevelünkre.

Ha laptop alkatrészre van szükséged, irány a webshop főoldala, kattints ide.